Yunanistan Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Avrupa Birliği devletleri arasında bulunan Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin yerine getirmeleri gereken şartlar vardır. Bu şartları yerine getirerek Yunanistan ülkesine ziyaret edebilmeniz mümkün olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen ülkelerine giriş yapmak istediklerinde vize almak zorundadırlar. Vize almak isteyen vatandaşlar başvuru öncesinde Yunanistan Konsolosluğunun yetki vermiş olduğu acentalar ve vize başvuru merkezlerinden randevu almaları gerekecektir. Yunanistan Konsolusluğu doğrudan vize başvurularınızı kabul etmemektedir. Bu yüzden aldığınız randevu sonrasında yetkili başvuru merkezlerine randevu tarihinizde gitmelisiniz.

Başvurusunu yaptığınız Yunanistan vizesi hakkında tüm işlemlerinizi başvuru merkezleri aracılığıyla yapmaktasınız. İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğunun vize departmanından bilgi almak ve ihtiyaç duymanız durumunda haftanın Pazartesi ve Cuma günleri 09.00 ile 13.30 saatleri arasında gidebilmektesiniz. Başvuru merkezleri ya da acentalardan vize başvurularınızı yapmanızın ardından, değerlendirilmesi, sonuç tarihi gibi süreçler ülkemizde bulunan Yunanistan Başkonsolosluğu dış temsilcilikleri yetkisinde olacaktır.

Yunanistan vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli olan tüm belgeleri eksik olmadan hazırlamalı ve randevusunu aldıkları başvuru merkezlerinde belirtilen saatten 30 dakika öncesinde hazır bulunmalıdırlar. Schengen vizesi kapsamında bulunan Yunanistan vizesi için başvuru sırasında Biometrik Bilgi kaydınızı da yaptırmalısınız. Bu kayıt vize alabilmeniz için zorunlu bir uygulamadır. Biometrik Bilgi kaydının içeriğinde başvuru yapan kişinin parmak izi, elektronik imzası ve biometrik olarak çekilmiş fotoğrafı bulunmaktadır. Biometrik uygulaması 5 yıl geçerli olmakta ve 5 yıl sonra vize başvurusu yapacak olan kişilerin yenilemesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lacivert Pasaport ile yapacakları Yunanistan Schengen vizesi başvuruları kabul edilmemektedir. Bordo Pasaporta sahip olan kişiler ise 10 yıldan eski olmayan pasaporta sahip olmalıdır. Başvuru sırasında Yunanistan’dan dönerken pasaportunuzun geçerlilik süresi minimum 3 ay olmasına dikkat etmelisiniz. Başvurunuz sırasında hazırlamış olduğunuz evraklarınız güncel tarihe sahip olmalı ve almış olduğunuz evraklar 3 aydan eski olmamalıdır. Şirket adı altında vergi levhası ise başvurunuzu yaptığınız tarihten bir yıl eskiye kadar vergi beyanında bulunmalısınız. Başvuru yapmak isteyen kişinin banka hesaplarında minimum 2000 ile 4000 arasında bakiye olmalı, banka hesap özet belgesinde banka yetkilisinin ıslak imzası, kaşesi ve Banka imza sirkülerinin başvuru belgelerinin içerisinde olması gerekiyor.

Schengen ülkeleri arasında yer alan Yunanistan, vize başvurunuzu yapakren başvuru formunuzun eksiksiz ve doğru doldurulmasına önem vermektedir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise, Yunanistan Konsolosluğuna yazacağınız dilekçedir. Bu dilekçe içeriğinde Yunanistan vizesi isteme amacınız, seyahatinizin tarihi ve seyahatinizin sponsorunu belirtmelisiniz. Ayrıca seyahatiniz sona ermeden Yunanistan topraklarından ayrılacağınızı da dilekçenize eklemelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir