Polonya Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Schengen anlaşması 1995 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında uygulamaya konmuştur. Daha sonra başta İzlanda olmak üzere pek çok ülkede uygulamaya özel anlaşmalarla katılmıştır. Türkiye Schengen birliğine henüz alınmamıştır. Schengen ülkeleri kendi aralarında sınırları kaldırmıştır. Örneğin bir Fransız sabah kahvaltısını Almanya’da, öğle yemeğini Hollanda’da yiyebilir. Schengen Vizesi alarak Türk vadandaşları da bu haktan yaralanabilmektedir.

Burada önemli bir nokta vize hangi ülkeden alınıyorsa, ilk o ülkeye gidilmelidir. Örneğin Polonya Schengen vizesi aldınız. İlk Polonya’ya gitmek zorundasınız. Oradan istediğiniz birlik ülkelerine gidebilirsiniz. Vize tarihi dolana kadar gezinizi bitirmelisiniz. Çok özgür bir uygulama gibi görünse de, bu ülkelerin hepsinin erişimine açık olan bir sistemle, kimin, ne zaman, nerden giriş ve çıkış yaptığı takip edilmektedir. Her hangi bir suç veya kaçak durumu hemen tespit edilmektedir.

Polonya Schengen vizesi randevu usulüyle alınabilimektedir. Randevu mektubunun doğru ve uygun yazılması sonucu etkilediğinden vize alımını kolaylaştırmak için bir firma ile çalışmanız en doğrusu olacaktır. Schengen ülkeleri biyometrik uygulamaya geçmiştir. Anlamı her iki elin tüm parmaklarının parmak izlerinin elektronik ortamda alınmasıdır. Bir müdahale değildir.

Elektronik bir okuyucu izleri bir anlamda fotokopiler. Vize başvuru merkezlerinden birinden Polonya Schengen Vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bazı eşyalar ve elektronik araçlar içeri alınmamaktadır. Müşkül duruma düşmemek için bunları yanınızda getirmeyiniz: Her türlü silah ve silah yerine geçecek maddeler, makas dahi olsa keskin aletler, her türlü yanıcı patlayıcı (kibrit dahil) maddeler, kapalı-kilitli paketler ( zarf dahil), her tür çanta ( bayan çantası dahil) sadece şeffaf evrak klasörüne izin vardır, her tür elektronik eşya (cd, cep telefonu dahil). Ayrıca birlikte gelinen diğer kişiler de içeri alınmamaktadır.

Polonya Schengen Vizesi başvurusu merkezde yapıldıktan sonra firma tarafından takip edilecektir. Firmaya internet ortamından ulaşıp kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Başvuru sırasında resminiz çekilecektir. Başörtüsü takanların yüzleri ve boyun kısımları gözükecek şekilde örtünmeleri gerekmektedir.

Başvuru öncesinde evrakların tam olduğundan emin olun. Vize başvurusu sırasında ödemeniz gereken ücretler bulunmaktadır. Miktarları önceden öğrenerek hazırlıklı olun. Kanun gereği D tipi vizeler 6 ay içinde 90 gün vize süresi vermektedir. Vize süresi üye ülkeler tarafından uzatılabilir.

Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması 15 gün ile bir ay arasında değişmektedir. Firma aracılığı ile başvuru yapılmış ise pasaport Polonya Konsolosluğu’ndan Başvuru Merkezine verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir