Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Günümüzde pek çok insan farklı ülkeleri ziyaret etmekte ve farklı kültürlere sahip birçok insanla tanışma fırsatı yakalamaktadır. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak ve bu şanslı kişilerden biri olmak istemez misiniz? Bu soruya cevabınız evet ise Schengen Vizesi ile tanışmaya ve bu konuda detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz?
Schengen Vizesi, içlerinde Almanya, Fransa, İsveç, İsviçre, İspanya, Hollanda, Malta gibi Avrupa Birliği’ne üye olan 26 ülkeye kolayca ulaşmanızı sağlayan sihirli bir belgedir. Bu belgeyi elde etmek için neler mi yapmanız gerekmektedir? Öncelikle vizeye başvurmadan önce en çok gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemekle işe başlayabilirsiniz.

Zira bu sihirli belge sizlere birden çok ülkeyi ziyaret etme imkânı sağlar. Kararınızı verdiniz mi? Şimdi sıra randevu almaya geldi. Gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğunu arayarak randevu talebinde bulunmalısınız. Ancak konsoloslukların çalışma saatleri bizim alışık olduğumuz çalışma saatlerinden farklılık gösterebilir. Örneğin Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi randevu talebinde bulunmak için Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna cuma günü hariç olmak üzere hafta içi saat 10.00 – 12.00 Arasında ulaşmanız gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi başvurusu için en az 15 gün önceden randevu almanız gerektiğini de hatırlatalım. Randevunuzu aldınız, sıra geldi Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvurusunda gerekli olan evraklara. Tabi ki her vize başvurusunda olduğu gibi, pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer bir pasaportunuz yoksa öncelikle bir pasaport çıkartmalısınız.

 

Pasaportunuz varsa geçerlilik süresini kontrol etmelisiniz çünkü pasaportunuzun bitim süresine 6 aydan kısa süre var ise vize alırken herhangi bir problem yaşamamak için gidip yeni bir pasaport edinin. Vize alma işinin titizlik gerektirdiğini de unutmayalım. Sizden istenen bütün evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladığınızdan emin olun.

Yanınızda biometrik çekilmiş fotoğrafınız olsun. Kendi ülkenizdeki gayrimenkullerinizi, varsa arabanızın ruhsat fotokopisini, gelir belgelerinizi bankadaki nakit paranızı da net bir şekilde gösteren belgelerinizi ve kredi kartı limitlerinizi de gösteren ekstrelerinizi yanınızda götürün. Bankadan aldığınız evrakları mutlaka kaşe bastırın ve iki farklı yetkili tarafından imzalatın.

Bu belgeler vize temsilciliklerinin sizin gitmek istediğiniz ülkede kalıcı değil geçici ikamet etmek istediğinizi anlamalarını sağlar. Uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi dokümanları da konsolosluğa sunulması gerekenler evraklar arasındadır. Vizeyi almanın bir şartı da evraklarınız içinde seyahat sağlık sigortası bulunmasının zorunluluğudur. Seyahat sağlık sigortanız yurtdışında geçireceğiniz gün sayısını kapsamalıdır.

Bu işin bir de mülakat aşaması var. Mülakat sırasında sabırlı olun. Kendinizi net ve doğru cümlelerle ifade edin, size sorulan soruları doğru olarak yanıtlayın. Bütün bu süreçleri tamamladıktan sonra artık valizinizi toplamaya başlayabilirsiniz. İyi seyahatler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir