Vize Merkezi

Vize Merkezi

Yurt dışına çıkış işlemleri için gerekli olan bir takım uygulamaların gerçekleştirilmesinde işlemlerin kolay bir şekilde uygulanarak tamamlanmasında destek veren bir takım kurum,kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlar vize danışmanlığı, vize departmanı, vize merkezi ve benzeri adlar ile hizmet vermekte olan kurumlar olup yurt dışına çıkacak olan kişiler vize merkezi olarak nitelendirilmiş olan aracı kurum vasıtası ile işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu vize başvuru süresince vize merkezinin sağlamış olduğu hizmetin içeriği ise, yurt dışına çıkış işlemleri süresince gerekli olan ve vize başvurusu süresince Konsolosluk tarafından eksiksiz bir şekilde temin edilmesi istenilen evrakların hazırlanılması ve bu kurum tarafından teslim alınması sağlanması amaç edinilmektedir.

Vize başvuru işlemlerinde yerine getirilmesi istenilen bütün işlemlerin sağlanması ve bilgilendirilmesinde vize merkezi olan aracı kurumlara gitmeden önce destek verilerek hazırlanılması gereken evrakların ve pasaportun eksiksiz bir şekilde aracı kurumlara teslim edilmesi için gerekli olan işlemlere destek vermekte olan vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile işlemler için gerekli bütün bilgi akışı aracı kurumlara işlemlerin teslim edilmesi sürecinde aktarılmakta ve vize merkezleri olarak hizmet yapan aracı kurumlara teslim edilen evrakların ve pasaportun buradaki randevu sırasında işlem sürecine dahil olarak gidilecek olan ülke kurallarına uygunluğu ve herhangi bir eksik ile karşılaşılmaması kontrolü vize merkezi tarafından yapılarak onay verilmektedir.

Vize merkezinde verilen işlemlere ek olarak yapılması gerekli ve vize başvuru merkezi tarafından alınması 25 Eylül 2014 tarihinde zorunlu hale gelmiş olan bir diğer uygulama ise parmak izi uygulamasıdır ve aracı vize merkezi tarafından teslim alınması gerekli olan ve gidilecek olan ülke Konsolosluğu tarafından istenilmekte olan işlemlerden en önemlisi rolünü üstlenmektedir. Bu işlemlerin vize merkezi olarak hizmet vermekte olan aracı kurum tarafından randevu alınarak yapılmasının ardından geriye kalan vize başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken işlem süreci vize merkezi olarak hizmet veren aracı kurumun işlemleri kendi bünyesinden alarak gidilecek olan ülke Konsolosluğuna aktarılmasını sağlamayı amaçlayarak bu yönde hizmet vermektedir. Gerekli işlemlerin aktarım süresi ve aktarımdan sonra Konsolosluk bünyesinde ilgili vize bölümünde işlemlerin incelenmesinin ardından gerekli işlemlerin sağlanması ve ardından Konsolosluk tarafından onayının çıkma sürecine girmesi yaklaşık olarak bir iş haftası ile üç iş haftası arasında bir süreyi kapsamaktadır. Bu süre başvurulan vize başvuru türüne göre işlem sürecinde değişkenlik gösterebilmektedir. Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde vize merkezi tarafından alınan işlemlerin Konsolosluklara aktarılıp işlemlerin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Konsolosluklar tarafından alınan işlemlerin dahil olunan işlem sürecinden daha uzun bir tarihte sürmesinde böyle bir sorun ile karşılaşılmaması adına işlemlerde Konsoloslukların çalışma saatleri dışında yer alan özel günler, bayram günleri ve Konsoloslukların iş günlerinin haricinde diğer günlerde yapılan vize başvurusunda herhangi bir işlenme ve benzeri sürece dahil edilmeyeceği bilgisinin vize merkezleri ve vize danışmanlık hizmeti vermekte olan kurumlar tarafından aktarılarak gerekli önlemlerin alınarak işlemlerin uygun bir tarihte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yurt dışı vize başvuru işlem sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer bilgi ve uygulama ise getirilmesi gereken ve zorunlu olarak dikkat edilmesi gerekli olan belge niteliğindeki pasaportun eksiksiz ve geçerliliğinin korunması, pasaport üzerinde herhangi bir yıpranma, zedelenme, deformasyon ve benzeri sorun ile karşı karşıya kalınmaması, kalındığı durumunda işlemlerde aksama vize başvuru iptali gibi sorunlar ile karşılaşılabilinmektedir. Bu sebep ile gerekli işlemlerin hazırlanmasında bu işlem türünün eksiksiz ve dikkat ile yapılması büyük önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir