Litvanya Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Schengen ülkeleri arasında yerini 2007 yılında almış olan Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Litvanya Schengen vizesi için 2013 yılında verilen karar göre öncelikle randevu almalıdırlar. Randevu sistemi ile vize başvurularını alan Litvanya ziyaretçi vizeleri için ise fiziksel bir davetiyeniz olmasına gerek olmadan davetiye numarası ile işlemlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz.

Litvanya’ya giriş yapmak isteyen kişiler, davetiye ile giriş yapabilmektedirler. Davetiye gönderecek kişi Litvan vatandaşı olmalıdır. Turistik amaçla Litvanya ziyaretinde bulunmak isteyen kişilere davetiye İçişleri Bakanlığı onaylı olarak başvuru yapmak isteyen kişinin adresine ulaştırılmaktadır. Davetiyenin başvuru sahibinin adresine ulaştırılması 2 haftayı bulabilmektedir. Davetiye ya da davetiye numarası sahibi olan kişiler randevu alarak Litvanya vizesi için başvuruda bulunabilirler.  Davetiyenizin bilgileri içerisinde kalmak istediğiniz süre yazılı olmalıdır. Davetiyede yazılı olan tarih ne kadarsa o süre zarfında Litvanya’da kalabilmektesiniz.

Başvuru sürecinizde gerekli olan evraklar arasında dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport, Schengen vizesi formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, Litvanya’da kalacağınız süre için gerekli olan harcamalarınızı yapabileceğinizi gösteren hesap cüzdanı (Litvanya seyahatinizde günlük olarak 40 Euro harcama yapabileceğiniz bir miktarın hesabınızda bulunması zorunluluğu sunmaktadır), Litvanya’ya gidiş ve dönüş için rezervasyonunu yaptırdığınız uçak bileti bulunmalıdır. Litvanya’ya giriş yapmak isteyen kişi öğrenci ise güncel tarihe sahip öğrenci belgesi gerekmektedir. Çalışan kişilerin ise iş yerinden maaş bordrosu ve SGK dökümünü de belgeleri arasında bulundurması gerekiyor. Ticari bir amaçla vize almak isteyen başvuru sahipleri ise vergi levhası, oda sicil kaydı gibi belgeleri yanında bulundurmalıdır. Davetiye yoluyla Litvanya’ya giriş yapmayacak bireysel başvuru sahipleri ise Litvanya’da konaklayacakları otel rezervasyon belgesini göstermelidir.

Litvanya başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 60 Euro vize ücreti almaktadır. Başvurunuz sırasında bu ücreti nakit olarak ödeyebilmektesiniz. Litvan bir eşiniz varsa ve evlilik cüzdanınız Türkiye’de düzenlenmişse, eşinizin pasaporta onayının örneği, banka hesap dökümü, eşinizin kendi adına büyükelçiliğe yazdığı dilekçe, sigorta, başvuru formu, pasaport bilgileri ve 1 adet fotoğrafı da belgeleriniz arasında bulunmalıdır. Litvanya vizesi başvurularınızı aynı zamanda Cuma günleri hariç hafta içi her gün saat 09.30 ile 12.00 arasında Litvanya Konsolosluğundan yapabilmektesiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir