Romanya Konsolosluğu

[button href=”http://evrenselpaylasim.com/romanya-vizesi/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#313″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Genel Bilgi[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/gerekli-evraklar/romanya/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#dd3333″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Gerekli Evraklar[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/basvuru-formlari/romanya/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#FF9C00″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Başvuru Formu[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/randevu/” target=”_blank” style=”flat” width=”24%” size=”medium” color=”#00305d” textcolor=”#f7f7f7″ target=”_blank” icon=”align-left”]Randevu[/button]

[button href=”http://evrenselpaylasim.com/konsoloslugu/romanya/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#008000″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Konsolosluk[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/vize-sureci/romanya” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#628″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Vize Süreci[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/aile-birlesimi/romanya/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#0030a3″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Aile Birleşimi[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/uzun-sureli/romanya/” style=”flat” width=”24%” size=”medium” color=”#0CA” textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Uzun Süreli Vize[/button]

romanya_buyukVİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Romanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler için yerine getirmeleri gereken şartlar bulunmaktadır. Türk vatandaşları öncelikle vize almalıdırlar. Diplomatik, Hizmet ve Özel Pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunmalarına gerek olmadan 90 güne kadar Romanya’ya giriş hakları bulunmaktadır. Vize almaları gerekmiyor olsa da Romanya Konsolosluğu pasaportlarının yıpranmamış olması, 10 yıldan eski olmaması ve dönüş tarihlerinden itibaren 6 ay daha geçerlilik süresine sahip olması gerektiğini belirtmektedir. Bu şartlar vize almak zorunda olan vatandaşlar içinde geçerli olacaktır.

Romanya vizesi almak isteyen kişilerin başvuru yapabilecekleri birimler arasında Ankara Büyükelçiliğin Romanya Konsolosluk Bölümü, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu, İzmir Romanya Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Bu birimlerden başvuru yapabildikleri gibi EVIZA portalı aracılığıyla online olarak başvuru da yapabilmektedirler.

Kısa süreli Romanya oturum vizesi almak isteyen Türk vatandaşları 90 günlük konaklama için başvuruda bulunmalıdırlar. Kısa süreli vize başvuruları arasında resmi görev, turizm, kişisel ziyaret, iş, nakliyat, bilimsel, kültürel, tıbbi tedavi bulunmaktadır. Bu şekilde vize başvurusunda bulunan kişiler vize sürelerini uzatamamaktadırlar. Uzun süreli oturum vizesi almak isteyen kişiler ise yine 90 günlük Romanya’da kalma hakkına sahiptirler. İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Göçmen Büroya başvuru yapıldıktan sonra onaylanan başvuruların onaylanmasından sonra isteğe bağlı olarak konaklama haklarını uzatma şansları bulunmaktadır. Vizesini uzatmak isteyen kişiler konaklama sürelerinin sona ermesine 30 gün öncesinde Romanya Göçmenlik bürosuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Vize başvurusu yapmak için Romanya Konsolosluğu randevu almanıza gerek duymamaktadır. Randevu almadan direkt olarak gitmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca danışman firmalar yardımı alarak belgelerinizi tamamlamanız ve başvuru formunu doldurmanız sonrasında belgelerinizi bizzat kendinizin belirtilen başvuru merkezlerine getirmeniz gerekmektedir. Aracı firmaların yönlendirmesi Romanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Romanya için yaptığınız başvurularda eksiksiz belgelerinizin olması, uyum koşullarını uygun olarak yerine getirmiş olmanız, başvuru formunu İngilizce ya da Türkçe olarak doğru ve eksiksiz doldurmuş olmanızla birlikte vize almanız mümkün olacaktır. Başvuru formunu ise Romanya Konsolosluğunun web sitesinden, Romanya Konsolosluğundan ya da danışmanlık firmalarından alabilmektesiniz. Başvuru formu ve diğer belgelerinizde bulunan imzalarınızın aynı olmasına özen göstermelisiniz.

Romanya Schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır. Avrupa Birliği üyesi olsa da Romanya vizesi almış olan kişiler Schengen ülkelerine giriş yapamayacaklardır. Romanya Konsolosluğu telefon numaralarına internet üzerinden ulaşıyor olsanız dahi bilgi almak istediğinizde Konsolosluğa gelebilir ya da danışman firmalar aracılığıyla bilgi alabilmektesiniz. Başvurunuz 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle seyahatinizden 15 gün öncesinde başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Not: Vize süreçleri Romanya Konsolosluğu’nun yoğunluğu ve siyasi sebeplere göre değişkendir. Sorunlarınız için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir