Portekiz Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Schengen bugün AB üyesi ülkelerinin çoğunluğu tarafından uygulanan vize türüdür ve üye ülkeler bu kriterleri esas alarak ülkelerine girmek isteyen yabancılara aynı prosedürü uygularlar. Schengen aslında Lüksemburg’da küçük bir köydür. Schengen Anlaşması burada yapıldığından bu ismi almıştır.

İlk anlaşmanın imzalandığı tarih 14 Haziran 1985 olup, beş ülke arasında gerçekleşmiştir. Daha sonra diğer AB üyeleri katılmıştır. Schengen Anlaşmasına üye ülke sayısı 28 olup bunlar aynı zamanda Avrupa Birliği üyesidir. Son eklenen üye ise Hırvatistan’dır.

Schengen üyelerinden biri de Atlas Okyanusu’na ve İspanya’ya komşu bir ülke olan Portekiz’dir. Aynı zamanda AB üyesi olan Portekiz 25 Haziran 1992’de Schengen’e katılım imzası atmış, 26 Mart 1995 yılında bu süreç resmi olarak yürürlüğe girmiştir. Portekiz Schengen vizesi başvurusu ise, Portekiz Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir fahri konsolosluk onayı geçerli değildir.

Ayrıca diplomatik pasaportu olan kişiler 3 aydan fazla kalacak ise, yine Schengen vizesine tabi olacaktır. Portekiz Schengen vizesi başvuruları konsolosluğun onayladığı temsilcilikler üzerinden de yapılabilmektedir. Alınan pasaportların süresi ise Schengen onayı alınmasından itibaren asgari 6 ay süre geçerli olmalıdır. Bu nedenle Portekiz’e gitmek isteyen kişilerin Schengen vizesiyle birlikte yeni tarihli bir pasaport sahibi olması avantaj sağlayacaktır. Ayrıca mevcut pasaportunuz eski ise, Portekiz ziyareti için en azından 2 sayfanın boş olması gerekir.

Portekiz’e çeşitli amaçlarla ziyaret etmek isteyen bir kişi Schengen başvurusunu iki hafta öncesinden başlatmalıdır. Zira evrakların toplanması, muhtemel bürokratik sorunlar göz önüne alındığından 15 gün hatta 20 gün öncesinden hazırlıklı olmak avantaj sağlar. Başvurular ya doğrudan Konsolosluk temsilcisine ya da konsolosluk onaylı danışman firmalara yapılmalıdır.

Portekiz schengen vizesi randevu için internetten online başvurulabilmektedir. Portekiz vizesi işlemlerinde son karar makamı ise konsolosluktur. Portekiz konsolosluğunun yetki verdiği danışmanlar ise vize sürecini sonuçlandıramaz. Yetkili danışman firma olarak; sizlere sadece sürecin işleyişine yardımcı olmaktayız. Evrakların eksiksiz bir şekilde nihayete ermesini sağlayarak olası sorunları önceden engellemekteyiz.

Vizenin olumlu ve olumsuz sonuçlanması ise tamamen Portekiz Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Başvuru sonrası işlemler normal şartlarda 10 gün veya iki haftada sonuçlanmaktadır. Ancak muhtemel sorunlar dikkate alınırsa, en geç 1 ay içinde vize başvurusu sonuçlandırılmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu başvuru sahiplerine turistik, ticari ve transit vize vermektedir. Ayrıca oturum vizesi ve aile birleşimi işlemleri de yapılabilmektedir. Bütün bu işlemler için danışman firmamız sizlere eksiksiz bir hizmet sunacaktır. Uzman kadromuz sizi süreç içinde yönlendirerek gerekli tüm evrakların eksiksiz hazırlanması ve teslim edilmesi sürecini başarıyla gerçekleştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir