Norveç Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, Schengen vizesine dahil ülkeler arasında bulunuyor. Avrupa Birliğine üye olmaması nedeniyle, Norveç Schengen vizesi almış olan kişiler, diğer Schengen ülkelerine gidebilmeleri için öncelikle Norveç’e gitmeleri gerekiyor. Daha sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirler.

Norveç vizesi almak isteyen kişiler öncelikle randevu almalıdır. Randevu almadan vize işlemlerinizi başlatmanız mümkün olmayacaktır. Başvurularınızı İstanbul Norveç Konsolosluğuna yapamamaktasınız. Norveç vizesi vermede yetkili olan konsolosluk, İstanbul Macaristan Konsolosluğu’dur. Seyahat etmek istediğiniz tarihten 15-20 gün öncesinden vize başvurusunda bulunmanız yararınıza olacaktır.

Norveç, Yeşil Pasaport sahiplerine vize almalarına gerek kalmadan ülkeye giriş yapabilmelerine olanak vermektedir. 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalmama koşulu ile vizeden muaf olmaktadırlar. Norveç Schengen vizesi almak isteyen Bordo Pasaport sahipleri ise son 3 yıl içinde Schengen vizesi almamış olmaları durumunda, başvuru merkezine bizzat gelmeleri gerekiyor. Norveç vizesine başvurmanız ardından değerlendirilme ve sonuçlanma süresi 10 ile 15 günü bulabilmektedir. Bu nedenle en az 15 gün öncesinden vize başvurunuzu yapmış olmalısınız.

Randevu sistemiyle çalışmakta olan Norveç Konsolosluğu, vize başvurularınız sırasında almak zorunda olduğunuz randevuyu Macaristan Konsolosluğu aracılığıyla almasını istemektedir. Randevu gününüzde tam saatinde başvuru merkezinde bulunmalısınız. Vize başvurusuna gelmeden önce tüm evraklarınızı eksiksiz ve doğru olarak toplamalısınız. Evraklarınızda eksiklik olması durumunda yeni bir randevu almanız gerekecektir. Bu durum da zaman kayıplarına sebep olacaktır. Evraklarınız arasında bulunma zorunluluğu olan başvuru formunuz Türkçe ya da İngilizce doldurulabilmektedir. Norveç vizesi başvurusu için gerekli olan evrak listesine Norveç Konsolosluğunun web sitesinden ulaşabilmektesiniz. Gerek duyulması durumunda ise ek evrak istenebilmektedir. Norveç’e tek girişlik vize almanız durumunda, Norveç ziyaretiniz sonrasında diğer Schengen ülkelerine geçiş yaptığınızda Norveç’e tekrar dönemeyeceksiniz. Bu nedenle çok girişli vize almanız daha rahat bir seyahat yapmanızı sağlayacaktır.

Norveç Konsolosluğu adına başvuruda bulunduğunuz Macaristan Konsolosluğu, evraklarınızda eksiklik olması durumlarında evraklarınızı tamamlamanız için 2 hafta süre verecektir. Gereken evrakların neler olması gerektiği kişinin çalışma durumuna göre değişkenlik gösterecektir. Ayrıca başvuru ücretinizi de ödemeniz gerekiyor. 30.000 Euro kapsamında olan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan seyahat ve sağlık sigortasının da mevcut olması gerekiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir