Macaristan Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Eğer sizde ilk fırsatta Budapeşte tatili düşünüyorsanız ve ona göre vize şartlarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. İhtiyacınız olan vize: Schengen vizesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve daha önceki tarihlerde alınmış bir schengen vizeniz varsa, Macaristan ülkesi de Schengen alanına dâhil olduğu için kolayca ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki, Macaristan schengen vizesi sadece ülkeye ön giriş hakkı anlamına gelmektedir. Herhangi bir suç unsuru ya da başka bir sebepten dolayı ülkeye girişinize izin verilmeyebilir. Eğer daha önce giriş veya oturma izni aldıysanız, bunları ülkeye girerken ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu gibi kuralları tam olarak gerçekleştiremeyen yolcular ülkeye alınmayabilir.

Maalesef hiç kimse size bu konuda garanti veremez. Temsilciliklerin kurallar çerçevesinde size verdiği vizeler iki kategoriye ayrılır. Normal tatil süresinden uzun vizeler yani ulusal veya ikamet alma vizeler, bir diğeri de: Schengen vizesidir. Bu vizeler ‘’C’’ ya da ‘’A’’ tipi olmaktadır. ‘’A’’ tipi vizeler, havaalanlarına direk geçme özelliği taşır ve genellikle Türkiye Cumhuriyeti için kullanılmazlar.

Ülkemiz için çoğunlukla ‘’C’’ tipi vize uygulanmaktadır. Eğer ‘’C’’ tipi vize kullanıyorsanız, Macaristan’da en fazla 90 gün ikamet edebilirsiniz, daha uzun süre kalınması mümkün değildir. ‘’C’’ tipi vizeler, yaptığınız yolculuğun amacına göre sağlık, turistik, resmi, eğitim, ziyaret, istekli faaliyeti kapsar. Konsoloslukların uygun gördüğü şeye izne göre bu vize türü: tek, çift ya da daha fazla giriş çıkışı kapsayabilir.

Vizenin genel ücreti 60 Euro’dur. Konsolosluk ya da temsilciliklerimize yapacağınız Macaristan schengen vizesi başvurusu, tamamen kişisel olmalıdır. Başkası sizin yerinize form ya da başka bir resmi belge dolduramaz, eğer böyle bir durum tespit edilirse sahip olacağınız vizenin iptali gerçekleşir. Vize’nin verilmesinde kurallar kesindir, temsilcilik ve konsolosluklara göre değişmez. Eğer çocuğunuz 12 yaşından küçükse, tüm vize işlemlerini sizin yapmanız gerekmektedir.

Tüm bunları yapabilmeniz için öncelikle konsolosluklarımızla iletişim kurmalısınız. Macaristan schengen vizesi randevu için irtibat bilgileri sitemizde mevcuttur. Randevunuz kabul edildiğinde temsilciliklerimize davet edilecekseniz. Geldiğinizde lüzumlu belgeleri göstererek vize başvuru formu doldurmalısınız, ödemeniz gereken işlem ücreti için konsolosluğumuz sizi yönlendirecektir.

Vize başvurunuzu yaparken lütfen gerekli belgeleri yanınızda bulundurunuz, bunlar: Geçerli olan kişisel pasaportunuz, hazırlamış olduğunuz vize başvurusu formu, belirtilen ölçülerde olan fotoğraf, sizden istenen sağlık sigortası, gideceğiniz ülkeye giriş yapabileceğinizi gösteren herhangi bir belge(öğrenci belgesi, gelir durumunu ispatlayan belge, davetiye vb.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir