Islak İp İle İnternet Bağlantısı Sağlanabilir Mi?

İngiltere’de ıslak ip üzerinden internet bağlantısı sağlanıp sağlanamayacağı denendi.

Günümüzde internete kablosuz olarak veya bakır kablolar aracılığıyla bağlanabiliyoruz. Kapımıza kadar gelen optik kablolar da bağlantı biçimleri arasında sayılabilir. İngiliz internet servis sağlayıcısı Andrews and Arnold ise sırf merak gidermek amacıyla ip üzerinden internet bağlantısı kurmaya çalıştı.

Deney için 2 metrelik ip, tuzlu suya batırıldı. Tuzlu suyla elektriği iletmesi mümkün hale getirilen ip, 3.5 Mbps’lik bir bağlantı hızı sağlanmasına imkan tanıdı. Andrews and Arnold yöneticisi Adrian Kennard, bağlantıyı kurmayı başardıklarını fakat sürdürmekte büyük güçlük çektiklerini belirtti. Zira veri kaybı yaşanmaması için ipin yarım saatte bir ıslatılması gerekmiş.

Deneyin tamamen eğlence amaçlı olduğunu söyleyen Kennard, bunun pratikte hiçbir kullanım alanı olamayacağını belirtti. Surrey Üniversitesi’nden Profesör Jim Al-Khalili, ipin elektromanyetik dalgayı yönlendiren bir frekans yönlendiricisi işlevi gördüğünü söyledi. Genişbant sinyalinin çok yüksek frekanslı olmasından dolayı kullanılan malzemenin pek önemi olmadığını ekledi.

Aşağıda deney esnasında çekilen fotoğrafı görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir