İstanbul’un yeni taksi platformu iTAKSi ile taksi çağırmak artık mümkün

İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında karşımıza çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin taksi platformu olan iTAKSi, bugün itibariyle kullanıma sunuldu. Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında iTAKSiuygulamasının detaylarını paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, iTAKSi platformunun şu an için 4 bin taksi tarafından kullanıldığını açıkladı.

İstanbul’un yerli ve milli akıllı ulaşım sistemi mottosu ile karşımıza çıkan iTAKSi, taksilerin kontrol merkezleri ile izlenebilmesi, yönlendirilebilmesi ve koordine edilmesini hedefliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iTAKSi uygulaması, şu an itibariyle Android platformu için ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Uygulamanın gün içinde iOS platformu için kullanıma sunulacağını da ekleyelim.

Webrazzi okuyucularının yakından tanıdığı BiTaksi ile benzer bir çözüm sunan iTAKSi, BiTaksi’den farklı olarak Uber benzeri otomobil seçenekleri sunuyor. Normal ticari taksiler olan sarı taksiler, elektrikli turkuaz taksiler ve lüks yolculuklar için siyah olmak üzere toplamda 3 seçenek sunan taksi servisi, deniz taksi çağırmak için de kullanılabilecek. Tabii ki bu seçeneklerin farklı fiyatlar sunduklarını da belirtelim.

3 farklı otomobil seçeneği

Sarı taksinin açılış ücretinin 4, turkuaz taksinin açılış ücretinin 4,60 ve son olarak siyah taksinin açılış ücretinin 8 TL olduğunu ekleyelim. Sarı taksi için minimum ücret 10 TL iken turkuaz takside 11,50, siyah taksi de ise 20 TL. Yolculuk hesapla özelliği sayesinde taksi çağırmadan ücret tahmini de yapabilen uygulama, 3 farkı ödeme yöntemi sunuyor.

Nakit, kredi kartı ve İstanbulkart ödeme seçenekleri sunan iTAKSi, şoförlere puan verilmesine de olanak sağlıyor. Bugüne kadar uygulamanın yayınlanmamasına rağmen 4 bini aşkın takside kullanılan iTAKSi, güvenli bir yolculuk vadediyor. iTAKSi’de sadece ruhsatta kayıtlı şoförlerin direksiyon başında olabileceğini ekleyelim. Böylelikle korsan araçların ve şoförlerin önüne geçilecek.

iTAKSi kullanacak olan taksiler bir tablet, iki yönlü kamera ve panik butonuna sahip olmak zorunda. Bu ekipmanların İstanbul Belediye’si tarafından temin edildiğini de belirtelim. Platformu kullanacak olan taksiler yapılacak yolculuk başına İstanbul Belediye’sine komisyon ödeyecek. Platformu kullanan taksicilerin uygulama haricinde yoldan müşteri almalarının veya rakip başka bir platformu kullanmalarının önünde herhangi bir engel olmadığını da paylaşalım.

Yaptığı açıklamalarda komisyon konusuna da değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, platformu kullanacak olan taksicilerin ilk iki ay boyunca komisyon ödemeyeceğini de duyurdu. iTAKSi uygulamasının kullanıcı deneyimi açısından oldukça başarılı bir iş çıkardığını da belirtelim. Dilerseniz iTAKSi uygulamasını Android için buradan indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir