Bilgem Çakır | T-Şekilli Olmak Ne Demek?

Yazılım dünyası bence usta-çırak ilişkisiyle yürümekte. Evet belki dirsek dirseğe çalışmıyoruz ustalarla (veya çıraklarla) ancak uzaktan da olsan bana bir şeyler katan çok insan var bu ekosistemde. Bunlarda birisi de Bilgem Çakır ve videolarını paylaştığı Yalın Kod isimli Youtube kanalıdır.

Microsoft ve Amazon gibi teknolojinin önde gelen firmalarında çalışmış birisi olarak Bilgem Çakır‘ın paylaştığı bilgiler ve aktardığı tecrübeler bence altından daha değerli. Belki kendisi farkında değildir ama anlattıklarıyla kariyerlerine yön verdiği birçok geliştirici olduğuna eminim.

Bu yazımda paylaştığım video, Yalın Kod‘daki en sevdiğim videolardan birisidir. Kendinizi ne şekilde (cevap T şekli 🙂 ) geliştirmeniz gerektiğini anlatan bu güzel videoyu kendisi şöyle tanımlamaktadır:

Kariyer yönetiminin en önemli bileşeni yetilerimiz. T-Şekilli olmak ne demek? Yetilerimizi “Genişlik” ve “Derinlik” perspektifinden nasıl değerlendirmeli, nasıl geliştirmeliyiz? Ne kadar genişlik ve ne kadar derinlik hedeflemeliyiz?

Bilgem Çakır’ı daha yakından tanımak isterseniz Çalışmamasam’daki röportajını okuyabilir, blogunu ve twitter adresini takip edebilir, Yalın Kod Youtube kanalından videolarını izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir