İlk insan kafa nakli başarılı oldu!

Kafa nakli Çin’de yapılabilir

Prof. Canavero 2015 yılında gerekli izinlerin alınması durumunda gönüllü bir bağışçı ile dünyadaki ilk insan kafa naklini gerçekleştirme isteğiyle gündeme gelmişti. Canavero yaptığı son açıklamada bir kadavra üzerinde nakil denemesinin başarılı olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre 18 saat süren Çin’deki nakil operasyonunda kafa kısmı tüm omurga, kan damarları ve sinirler ile bedene bağlanabildi.

Canavero geçtiğimiz aylarda canlı bir sıçan ile fare arasında nakiloperasyonu gerçekleştirmişti. Farenin kafasını sıçana nakletmiş, operasyon sonrasında oluşan iki başlı canlı sadece 36 saat hayatta kalabilmişti. Geçtiğimiz yıl ise bir maymuna başarıyla bir baş nakli gerçekleştirdiği ve 20 saat boyunca hayatta kaldığı iddia ediliyor.

Canavero, daha önce de gerekli prosedürler ve izinlerin ardından teknik destek sağlandığı takdirde canlı bedenler arasında kafa naklini yapabileceğini birçok kez belirtmişti. Hatta bu nakil denemesi için spinal müsküler atrofi (SMA) hastası Rus bilgisayar bilimcisi Valeri Spiridonov gönüllü olmuştu. Ancak gerekli prosedürleri aşmanın Çin’de daha kolay olması nedeniyle, canlı bedenler arası ilk kafa naklinin Çin’de gerçekleşeceği düşünülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir