Teknoloji

Yandex ~ Alternatif Tarayıcı

datarar

Rusya’da arama motoru pazarında %60′ın üzerinde paya sahip olan ve ülkemiz pazarına güçlü bir giriş yapan Yandex, hizmetlerine “Tarayıcı” alternatifi sunarak devam ediyor.

Chromium alt yapısını kullanan “Yandex Browser”, 1 Ekim 2012 tarihinde kullanıcıları ile buluşmuştu ve tarayıcı kısa bir süre içerisinde Türkiye kullanıcıları için Türkçe versiyonunu yayınladı. Alt yapı olarak Webkit, Opera Turbo ve Chromium ile oluşturulmuş ve Chromium açık kaynak kodları kullanılarak yapıldığı için Chrome’a benzerliğiyle dikkat çekiyor.

“Yandex.Browser”, tüm geliştiricilere açık olacak. Yandex Tarayıcısını indirdiğinizde birlikte varsayılan arama motoru olarak tahmin edebileceğiniz gibi Yandex geliyor fakat bunu isteğe bağlı olarak değiştirmek mümkün.

Yandex’in tarayıcısı Yandex Browser’ı indirmek için //browser.yandex.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Tarayıcı (Browser): Web sayfalarını okumak için kullanılan programdır.

Bilginin sorgulandıkça gerçeğe ulaşacağına ve paylaştıkça çoğalacağına inanan, ürettiklerini elinden geldiğince dağıtmayı, genelde konuşmaktan çok dinlemeyi seven, nadiren de olsa sessiz bir mekanda sadece 3 – 5 saat dinlenmekten haz alan, karşılıklı fikir alış verişi yapmaktan, insanların ürettikleri çalışmaların yorumlamalarını kendince yapmaktan ve hakkettikleri değeri vermeyi isteyen biriyim…

Leave a Comment

Comments (1)

  1. Yandex gerçekten arama motorları piyasasına rekabeti hızlandırdı. Yandex google gibi arama motoruna rakip olacağını zannetmiyorum ama bir yahoo ve diğer arama motorlarını zorlar gibi.