Veri Depolama/Yedekleme Siteleri

datarar

Bulut bilişim hizmetiyle birlikte verilerin internet üzerinden depolamak/yedeklemek mümkün olmaktadır. Böylece sizin için önem taşıyan verilen ufak hatalar sonucu tamamen silinmesi engellenmiş oluyor. Kişisel olsun kurumsal olsun tuttuğunuz veriler, eğer onları depolamaz iseniz bir kaza sonucu yok olabilir. dosyalarınızı, yazılarınızı, Veri depolama hizmetlerinin ücretsiz olarak alan (GB) sağladığı belli miktarlar olur. Ücret karşılığında bu alanlarınızı artırabiliyorsunuz tabi. Aşağıda internet üzerinde veri depolamanız için bir kaç site. Güven konusuna gelince zaten çoğu bilgimizi elinde tutan google, yandex, outlook güveni konusunda garanti veriyor güvenmek size kalıyor tabi 🙂

Google Drive ( //drive.google.com )
15 GB alanınız oluyor.
Yandex.Disk ( //disk.yandex.com.tr )
4 GB alanla başlıyor 3 basit adımda 11 GB depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.
SkyDrive ( //onedrive.live.com )
7 GB kullanılabilir
Dropbox ( //dropbox.com )
2.5 GB alan sağlıyor.

Yukarıda yazan alanlar ücretsiz sunulan miktarlardır. Box ( //box.com ), Netdisk ( //ttnetbulutu.com ) gibi birkaç alternatif daha var. En iyi ve en çok kullanılanlarını yukarıda listeledik.

Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak İnternet’ten) üzerinden kullanılmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir