Wolfram|Alpha: Bilgi Motoru

datarar

Wolfram|Alpha, Mathematica yazılımının üreticileri tarafından geliştirilmiş özel bir arama motorudur. Arama motorları ile içli dışlı olduğumuz bu zamanlarda Wolfram|Alpha’yı bu kadar özel ve kullanışlı kılan, tamamen mantıksal ve matematiksel ifadeleri anlayabilen ve kendisine yöneltilen sorulara mantıklı cevaplar verebilen, matematik, fizik, kimya, finans, müzik, mühendislik, sağlık gibi bir çok dalda yöneltilen sorulara cevap verebilen, bu alanlarla ilgili konularda derin bilgi alt yapısına sahip Bilgi motorudur.

Wolfram daha Alpha deneme aşamasında olan bir “Bilgi motoru”. Google’dan da aradığımız bilgilere ulaşamıyor muyuz neden Wolfram|Alpha derseniz ? Bunun önemli sebeplerinden biri size direkt olarak sorduğunuz sorunun cevabını sunması.

Bu arama motoru soru sistematiğine dayanan bir alt yapı ile çalışmaktadır. Bir kaç örnek ile neler yapabileceğinizi görelim.

-Klasik soruları cevaplayabiliyor

“what are you doing ?” (ne yapıyorsun?) diye sorgulama yaptığımızda, ” I am doing computation for the world” (Dünya için hesaplama yapıyorum) diye bir cevap veriyor 🙂 (Örnek)

“who I am ?” (ben kimim) diye sorduğunuzda ip adresinizi ve ip adresine dayalı olarak dünya üzerinde hangi paralel ve meridyende bulunduğunuzu gösterebiliyor. (Örnek)

– İki şeyi kıyaslayabiliyorsunuz.

“Ankara İstanbul” diye sorguladığımızda İstanbul ve Ankara üzerine o anki hava tahminlerinden tutun, yüz ölçümleri, nüfuslarını, saat farklarına kadar ayrıntılı sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. (Örnek)

– Web siteleri hakkında bilgiler sunuyor

– Siteleri incelemek ve günlük ziyaretçi oranlarını ziyaretçilerin sayfa gezme oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. (Örnek)

-Yiyeceğiniz besinlerin kalori değerlerini öğrenebilirsiniz.

– Mesela bir elma kaç kalori anında öğrenebilirsiniz. (Örnek)

– Matematik hesapları yapabiliyor.

“f(x) =(4x+2)/sqrt (3x^2+-x+-4)” fonksiyonunu Wolfram’a soracak olursanız size bu fonksiyonun grafiğini ve ayrıntılı hesaplarını sunuyor. (Örnek)

– Zaman ve tarihler hakkında bilgiler sunuyor.

“July 4, 1776″ tarihini sorgulattığınızda size en ince detayına kadar bu tarih hakkında bilgi verebiliyor. (Örnek)

– İstatistik ve data analizleri sunuyor.

“poker full house” ibaresini sorgulatırsanız en ince ayrıntısına kadar ihtimalleri görebilirsiniz ya da Poison Dağılımı vb. bilgilere ulaşabilirsiniz. (Örnek)

-Fizik, Kimya, Mühendislik alanlarında hesaplamalar yapabilir, bilgilere ulaşabilirsiniz.

Örneğin “topaz” mineralini sorgulatıp tüm detaylarını görebilirsiniz. (Örnek)

-Astronomik bilgilere ulaşabilirsiniz.

– Venüsün 14 Ocak 2001′de ne durumda olduğunu mu merak ediyorsunuz? (Örnek)

—————————————————————————————————————-

Bu olanaklar sizin hayal gücünüz ve Wolfram’ın analiz gücü ile uzayıp gidiyor. O kadar çok fonksiyonu var ki hepsinden ufacık örnekler sunmak birkaç günümü belki daha fazlasını dahi alabilir. Wolfram|Alpha’ı anlamak ve kullanmak için Wolfram|Alpha Examples sayfasını ziyaret etmeniz kafi. Eminim çok beğenecek ve Wolfram ile daha uzunca vakitler geçireceksiniz. Kendisini Türkçe desteği ile görebilmek ümidiyle… 🙂

Wolfram|Alpha’ya gitmek için: http://www.wolframalpha.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir