Vize Muafiyeti 2016

Vize muafiyeti ne zaman sorusu son dönemlerin gündem konuları arasında yer alıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile gündeme gelmeye başlayan vize muafiyeti ne zaman gelecek? Vize, bir ülkeye girmek ya da  bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izin anlamına gelmektedir. Vize aynı zamanda, pasaporta, onu kullanarak ülkeye girilebilmesi için yapılan onaydır. Vize, pasaportu veren otoriteyi yani devleti tanıma anlamı da taşır. Yabancıların Türkiye’ye girişinde pasaport dışında giriş vizesi de gereklidir. Çok sayıda ülke vize uygulaması yapmaktadır. AB Avrupa vize muafiyeti ne zaman kalkacak? Avrupa Vize muafiyeti ‘nin Haziran ayında başlayacağını belirten Davutoğlu, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” sözlerine yer verdi. Brüksel’de 18 Mart tarihinde yapılan Türkiye ve Avrupa Birliği Zirvesi’nde varılan mutabakata göre, Haziran 2016 sonuna kadar Türkiye vatandaşlarına Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilme imkanı için 72 şartın yerine getirilmesi isteniyor. Vize serbestisi yol haritasında, “belge güvenliği”, “göç ve sınır yönetimi”, “kamu düzeni ve güvenliği” ve “temel haklar” alanlarında AB tarafının Türkiye’den beklentileri sıralanıyor. Schengen vizesi kalkacakmı? Vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Vize mafiyeti ne zaman gelecek? Avrupaya vize kalkacak mı?Detaylı bilgiyi haberin devamında ve ajanshaber.com da bulabilirsiniz.

AVRUPA VİZE MAFİYETİ NE ZAMAN 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 18 Mart’a Brüksel’de katıldığı Avrupa Birliği Zirvesi sırasında yapmış olduğu açıklama sonrasında gündeme gelen Vize Muafiyeti ilgili olumlu gelişlimeler yaşanıyor. Ahmet Davutoğlu’nun; Avrupa Vize muafiyeti‘nin Haziran ayında başlayacağını belirtmesi ve konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” sözleri vize nedeniyle birçok Avrupa ülkesine gidemeyen vatandaşlar için umut kaynağı olmuştu. Reuters haber ajansının haberinde konu ile ilgili Brüksel’de yapılan Türkiye-AB zirvesinde tarafların taslak metni üzerinde pazartesi anlaşmaya varamadıklarını ancak birçok AB liderinin taslağa sıkacak baktığını aktarılmıştı.

VİZE MUAFİYETİ İÇİN OLUMLU GELİŞMELER YASALAR

Vize muafiyeti için olumlu haberler gelmeye başladı. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleşen anlaşmaya göre, hazirandan itibaren Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa seyahati için mutabakata varılan kriterlerin yerine getirilmesi amacıyla hazırlıklar devam ediyor. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleşen anlaşmaya göre, hazirandan itibaren Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa seyahati için mutabakata varılan kriterlerin yerine getirilmesi amacıyla hazırlıklar devam ediyor. Brüksel’de 18 Mart’ta yapılan Türkiye ve Avrupa Birliği Zirvesi’nde varılan mutabakatta, Haziran 2016 sonuna kadar Türkiye vatandaşlarına Avrupa’ya vizesiz seyahat imkanı için 72 şartın yerine getirilmesi isteniyor. Vize serbestisi yol haritasında, “belge güvenliği”, “göç ve sınır yönetimi”, “kamu düzeni ve güvenliği” ve “temel haklar” alanlarında AB tarafının Türkiye’den beklentileri sıralanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir