Vize Departmanı Ne İş Yapar?

vize-islemleri

Vize Departmanı bir diğer adı  ve anlamı ile yetkili olan acentaların yurtdışına çıkacak olan vatandaşların işlemlerinin daha hızlı ve bir titizlik ile yapılması ve bu işlemler boyunca sorunlar ve çözümlerin analizi ile vize departmanın desteği ve yardımı çıkış işlemlerinde önemli bir yer konumundadır. Vize departmanı bu işlemler başlangıcında gerçekleştirilecek uzun süreç için işlemlerinizin başvuru ve onayı için evraklarınızın eksiksiz bir şekilde olmasına özen göstermektedir. Bunun sebebi vize işlemleri sırasındaki aksamalar ve bu aksamaların etkilemiş olduğu randevu başvurularında işlemlerin gecikmesinin önüne geçilmesi işlem önceliği ve pasaportunuzun geçerliliğinin olduğundan emin olma gibi işlemler önemli etki göstermekte ve işlem önceliği olarak bu işlemler öncül tutulmalıdır.

Vize departmanı işlemlerinizin büyük ve uğraşılması gereken kısımları ile ilgilenerek sizleri sadece bir kaç işleme taabi tutulmanız konusunda bilinçlendirerek destek sağlamaktadır. Vize departmanı bu işlemlerin tamamının gerçekleşmesi için daha öncesinden randevu alınmasını ön koşul olarak bildirmektedir. Aynı işlem vize departmanı olan acentaların yönlendirmiş olduğu iDATA ve VFS Global içinde taabi tutulmaktadır. Bu kurumlara gidilmeden önce de randevu alınma zorunluluğu bulunmaktadır.

vize

Bu kurumlar tarafınca yapacağınız işlemlerde ve Konsolosluk işlemlerinde vize işlemleriniz için bütün yönlendirmeleri vize departmanı yapmaktadır. Vize departmanı yapacağı işlemleriniz boyunca size refakat ederek işlemleriniz doğru bir şekilde yerine getirilmesi ve işlemleriniz süresince yanlış olabilecek işlem eksiklikleri vb. şeylerin ortadan kalkmasını sağlayarak bu durumun önüne geçer.

Vize departmanını ziyaret etmeden önce yapmanız gereken en önemli şey ise telefon ile randevu alarak hem detaylı bilgi alabilir hemde konum hakkında bilgi alarak işlemleri gerçekleştireceğiniz yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. İlk ve en önemli işlem süreci bu şekilde siz ve vize departmanı aracılığı ile başlamaktadır, ardından geri kalan işlemler için vize departmanı işlemlerinde size destek sağlayarak işlemlerinizin büyük bir kısmı acenta ofisinde biter ve VFS Global veya iDATA ve Konsolosluk ile yapılması gereken işlemler kalmaktadır. Burada geri kalan işlemler için vize departmanınında yardımı ile birlikte birlikte ülkenin çalıştığı firmaya göre olan VFS Global veya iDATA‘ya gidilerek parmak izi verilir ve gereken eksik işlemler tamamlanır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kalan işlemler vize departmanı aracılığında değildir sadece takip bilgileri seyahat edecek kişilere aktarılmaktadır. Kalan işlemler VFS Global veya iDATA firmaları ve gidilecek ülkenin konsolosluğu arasındadır.

Bu işlemler tamamlanılması hakkında genel olarak bilgilendirmeyi vize danışmanlığı telefon yolu ile  yurtdışına çıkacak olan kişilere bildirmektedir. Bütün işlemleriniz vize departmanı tarafınca kayıt altında tutularak muhafaza edilmektedir. Vize departmanı bu işlemlerinizin kendisi üzerine düşen kısımlarını yerine getirerek sizlere destek sağlamaktadır.

pasaport-tatil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir