Türk Mucitten Müthiş İcat!

turk-mucitten-muthis-icat

Başkent üniversitesi’nden gelen güzel haber pek çok kişiye umut ışığı oldu.

Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Giray Sercan Özcan adlı öğrenci bilgisayarlarımıza bağladığımız web kamerasını bir yazılımla birleştirerek göz hareketlerini algılayabilecek hale getirdi.

Küçük yaşta geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle kısmi engelli olan genç mucitin geliştirdiği sistem sayesinde göz hareketleriyle bir farenin yaptığı tüm işlemler yapılabiliyor. Göz kırpmasıyla da farenin sol tuşuna tıklama işlevi görülüyor.

Özellikle ellerini kullanamayanlar için büyük bir kolaylık getirecek olan bu gelişme ile ileride göz hareketleriyle kontrol edilebilen çok değişik uygulamalar geliştirilebilir.

3 aralık dünya engelliler gününde okumam raslantı oldu hemen yayınlamak istedim hemde kendi üniversitemde yapılmasıda içimi bir hoş etti neler oluyor haberimiz yok neler buluyorlar hemen bir üst katta, üniversite küçük müçük ama yapan yapıyor işte! Arkadaşı tebrik ederim darısı bizim başımıza artık bir ışıkta bizde parlasada bizde bir şeyler katabilelim hem kendimize hemde dünyaya dimi ama ^^

Türk Mucitten Müthiş İcat!” üzerine bir yorum

  1. Böyle teknolojik gelişmeleri bizim insanımızında yaptığını duymak gerçekten sevindirici. İnşallah tüm engellilere bir umut olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir