Slovenya Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Schengen isim anlamı olarak Avrupa’nın ortasında bulunan Lüksemburg ülkesinin güney bölgesinde bulunan ufak bir şehirdir. Schengen vizesi isim anlamı olarak adını buradan almaktadır ve Avrupa’da birçok ülkeye giriş yaparken alınacak vizedir. Şimdi kısaca schengen vizesi hakkında açıklayıcı bilgi verelim.

Haziran ayında Avrupa birliği üye ülkeleri bir anlaşma imzalayarak ülkeleri arasında sınırların kaldırılmasını kabul etti yani Avrupa birliği üye devletlerini vize alırken tek bir devletmiş gibi düşünebiliriz. Ve bu anlaşma sonunda Avrupa birliği üye devletleri arasında schengen vizesi ile rahatça dolaşabilirsiniz.

Günümüzde schengen vizesi ile Avrupa’da 23 ülkeyi başka herhangi vize ve işlem gerekmeksizin rahatça dolaşabilirsiniz. Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır. İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein shengen bölgesine dâhil değillerdir.

Ve İngiltere Avrupa birliğine üye olmasına rağmen ülkesine giriş için İngiltere konsolosluğundan schengen dışında bir vize daha istemektedir. Bunda İngiltere’nin ada devleti olması da etkilidir. Yani schengen’in anlamı ülkeler arası sınırlarından kara, hava, deniz yollarıyla geçişler yerel bir geçiş gibi değerlendiriliyor ve herhangi başka bir işlem gerektirmiyor.

Eğer bir schengen Ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız ziyaret etmek istediğiniz Ülkenin konsolosluğuna başvuru yapıyorsunuz. Örnek olarak Slovenya’ya gitmek isteyen birinin Slovenya  Schengen vizesi alması gerekmektedir. Ve Slovenya’nın Avrupa birliğine üye olmasından dolayı Slovenya başkonsolosluğuna başvurusunu yaparken Slovenya Schengen vizesi başvurusu olarak yapmalıdır.

Bütün bunları yaparken Slovenya başkonsolosluğundan Slovenya schengen vizesi randevu alınması gerekmektedir. Vize başvurusun da konsolosluk problem yaşamaması için randevu sistemiyle çalışmaktadırlar. Fakat birden çok schengen ülkesini ziyaret edeceksiniz ilk ziyaret edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna schengen vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Schengen vizesi için gerekli belgeler şunlardır; pasaport, vize talep formu, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlı sigortası, uçak bileti ve diğer biletler, konaklama yeri rezervasyonu, gelir belgesi ve turla gidilecek ise bununla ilgili evraklar. Bu belgeler genel başvuru içindir fakat çalışan, emekli veya öğrenciden farklı belgeler talep edebilirler.

Avrupa’da birkaç ülkeye gidecek olan kişiler Schengen vizesi için başvuru yaparken gidecek oldukları ülkelerden en kolay vize veren ülkeyi ve en az vize ücreti talep edenleri tercih edip o ülkenin başkonsolosluğundan schengen vizesi için başvuru yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir