SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

Teknolojini gelişmesiyle yaygınlaşan akıllı ürünlerin internet kullanımını oldukça yükselttiği bilinmektedir. Bunun sonucunda da çok farklı sektörlere ait internet siteleri ortaya çıkmıştır. Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformlarının dışında önemli bir kitleye hitap etme fırsatı sunulan internet sitelerinde her türlü içerik bulunabilmektedir. Ancak bu içeriklerin çok daha fazla kişiye ulaşması içinde birtakım gerekliliklerin sağlanması önemlidir. Bu anlamda çokça telaffuz edilen Seo nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Search Engine Optimization olarak açılımı yapılabilecek Seo kavramı arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. Herhangi bir amaç ile açılan internet sitesindeki içeriği arama motorlarında çok daha üst sıralara taşımak için yapılan birtakım çalışmaları kapsamaktadır. Bu çalışmaların sahip olduğu kalite ve niteliğin durumuna göre kazanılan fayda da yükselmektedir.

İnternet sitelerinin çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi için yazılan yazılar Seo kurallarına uygun olması gereklidir. Bunun için de profesyonel anlamda birtakım yardımlar alınmaktadır. Seo uzmanı olarak tanımlanan kişiler tarafından verilen hizmetlerin popülarite sağlamada önemli yararları olduğu da bilinen bir gerçektir. Seo nedir sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlarda Seo uzmanları tarafından ifade edilmektedir. Seo işleyişini anlamak için öncelikle arama motorlarının çalışma sistemini bilmek de önemlidir. En önemli ve geniş çaplı arama motoru olan Google başta olmak üzere bütün arama motorlarının belli bir işleyiş mantalitesi bulunmaktadır. Herhangi bir kelime ya da cümlenin aranmasında sitelerin sıralanması sayısal verilere dayanmaktadır. Bir siteye gün içinde kaç kişinin ziyaret ettiği, kaç kişinin paylaşımda bulunduğu tespit edilmektedir. Böylelikle ortaya site hakkında bir sayaç bilgisi çıkarılmaktadır. Buna göre de sitenin kaçıncı sayfada listeleneceği hesaplanmaktadır. Seo hizmeti sayesinde hızlı bir şekilde ziyaretçi sayısının artmasıyla sitenin de görüntülenmediği sayfa çok daha başlara gelmektedir.

Sitenin görüntülenmesinde farklı teknikler kullanılmaktadır. Öncelikle iyi bir sitenin oluşumu için reklam oldukça gereklidir. Gerek site tanıtımlarıyla gerekse sponsor tarzındaki reklamlar ile arama motorunun en üstünde görüntülenmek mümkün olmaktadır. Böylelikle kısa zaman içinde ziyaretçi sayısında bir artış yaşanması söz konusu olmaktadır. Seo nedir sorusundan ziyade nasıl yapılır kısmını ilgilendiren bir başka durumda yazı içindeki tekniklerdir. Google gibi arama motorlarının yükseltme durumunu belirleyen bir takım anahtar kelimeler bulunmaktadır. Bir yazı içinde bu anahtar kelimelerin sıklıkla ve düzenli bir şekilde kullanılması yazının sahip olduğu imkânların genişlemesini de beraberinde getirmektedir. Ancak bu tarz durumların yapılmasında doğallık öne çıkarılmalıdır. Çok amatör bir şekilde yazılan yazıların dikkate değer olmaması durumunda hiçbir yarar getirmediği gibi site imajını da kötü etkileyebilir.

Yapaylıktan uzak işlemlerin çok daha kalıcı bir fayda getireceği de bilinmelidir. Seo nedir sorusuna verilecek bir başka cevapta reklam olmaktadır. Özellikle internet sitesi üzerinden önemli kazanımların sağlandığı artık su götürmez bir gerçektir. Birçok şirket sanal olarak hizmet vermektedir. Ajans siteleri başta olmak üzere haber siteleri, makale siteleri ya da farklı sektörde faaliyet gösteren sitelerin sahip oldukları marka değerini arttırmanın en etkili yoludur. Bunun yanı sıra kısa süre içinde önemli bir kitleye ulaşmak içinde yine Seo kullanımı sağlanmalıdır. Yapılacak Seo sayesinde sitenin sahip olduğu imaj ve kalitenin de her geçen gün yükselmesi sağlanabilmektedir. Site üzerinden yapılan geri dönüşler ile oldukça iyi bir kazanım sağlanması da yine buna bağlıdır.

Seo kullanımının belli bir süreyi kapsaması da gerekmemektedir. Çünkü arama motorları belli zaman dilimlerinde sitelerin sahip olduğu sayısal verileri gözden geçirmektedir. Bu şekilde yapılan incelemelerdeki ziyaretçi ve paylaşım artışları hemen görülmektedir. Sanal alışveriş sitesi ise yapılan satın almalar ve sipariş işlemleri önemli unsurlar olmaktadır. Doğru anahtar kelimelerin doğru şekilde kullanılmasıyla çok kısa dilim içinde önemli bir siteye sahip olmak Seo sayesinde mümkün olmaktadır. Yapılacak Seo işlemlerinde sosyal medya platformları da faydalı olmaktadır. Site üzerinden yapılan içerik paylaşımlarında ya da siteye ait bilgilerin paylaşımında farklı platformların kullanılması önemlidir. Seo nedir sorusunun gerçek muhatapları olan Seo uzmanları ile çalışılması da çok daha kurumsal ve profesyonel bir şekilde çalışılmasını sağlamaktadır.

Seo işlemleri için sitenizin sahip olması gereken belli koşullarda yer almaktadır. Öncelikle arama botlarına uygun olması önemlidir. Başta Google tarafından tarama işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için sitenin tanıtımı yapılmalıdır. Daha sonrasında site içi ve site dışı işlemler için belli kriterler istenmektedir. Alt yapısının kaliteli olmasının dışında sitede yer alan içeriklerin özgün olması gereklidir. Aksi halde kopya ve çalıntı iddiaları oluşumunda site zarar görebilmektedir. Başlık ve içeriklerin açıklaması da önemlidir. Ayrıca site içi yapılan linklerin yüksek sayıda olması da sayfanın sıralamasını yükseltmektedir. Alınması gereken backlinklerin de son derece kaliteli ve doğal olması sitenin kalite işleyişine katkıda bulunur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir