Özbekistan Konsolosluğu

Özbekistan için ülke ziyaretinde bulunacak olan kişiler için resmi işlem süreci dahilinde gidecek olan kişiler vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Özbekistan Büyükelçiliği ve Türkiye’de Özbekistan adına hizmet vermekte olan Konsolosluk hizmeti bulunmaktadır. Vize işlem süreci dahilinde Türkiye Cumhuriyeti ve Özbekistan Hükümeti arasında bulunmakta olan vize anlaşması doğrultusunda bordo pasaport, yeşil pasaport ve gri pasaport sahibi kişilerin resmi işlem sürecinde gerekli belgelerin ve pasaportun aktarımını randevu ile Özbekistan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna aktarım sağlamaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan diplomatik pasaport sahibi kişiler için resmi işlem sürecine dahil olunulmasına gerek olmaksızın ülkeye 90 gün süre ile vize muafiyeti bulunulmaktadır.

Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde vize başvuru onayının verilmesi ve Özbekistan Vizesi alımı için direkt olarak Konsolosluk veya Büyükelçilikten alınan randevu ile işlem gerçekleştirilebilir veya işlem sürecinde hizmet vermekte olan vize danışmanlığı sağlamakta olan kurum vasıtası ile gerekli işlem detayları ve hazırlık süreci hızlı bir şekilde sağlanılarak vize alımı sağlanılmasında hizmet verilmektedir. Özbekistan için Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından resmi işlem sürecinde gerekli belgelerin ve pasaportun alımının sağlanılıyor olmasında başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve mevcut pasaportun güncelliğini korur nitelikte olup en az 6 ay geçerliliğe sahip özellik gösteriyor olması önem taşımakta olan bir diğer etmendir.

Özbekistan Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine yapılan aktarımın sağlanılmasında randevu sırasında belgelerin ve pasaport kontrolünün yapılması ve vize alım sürecinin tamamlanması için gerekli inceleme ve vize başvuru onayının verilimi ortalama olarak bir iş haftası ile iki iş haftası arasında değişkenlik göstererek süreç tamamlanmaktadır. Resmi işlem sürecinin tamamlanması ve vize alımı hakkında gerekli bilgi sağlanılması adına alımların hazırlık kısmında hizmet sağlamakta olan vize danışmanlığı aracılığı ile telefon yolu ile iletişim kurularak bilgi akışı sağlanılmaktadır. Özbekistan Vizesi işlemleri için resmi başvuru sürecinden iki iş haftası öncesi bir tarihte süreç için hazırlık yapılıyor olması, resmi işlemlerin aksama olmaması ve gerekli belge, pasaportta sorun yaşanılmaması adına önem taşımakta olan bir bilgidir. Özbekistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin hizmetleri iş günleri ve çalışma saatlerini kapsar niteliktedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir