Neden Biterki ?

Akıllı telefonlarımız , diz üstü bilgisayarlarımız , müzik çalarlarımız , tabletlerimiz derken herkes bu hayatta istesede istemesede artık bir elektronik cihaza sahip açıkçası ..

Hangisi daha hızlı ? Hangisinin kaç işlemcisi var ? Ekran kartları , işlemci hızları , ram belleklerin hafızası diye diye bir cihaz almak istesekte tüm bunlar içerisinde tembelliğe kaçtığı , belkide “Nasıl olsa uzun bir süre dayanır” diyerek önemsemediği sonrada “Ahh keşke .. ” diyerek laflar saymaya başlanmasına sebep olan bir başka düşünülmesi gereken bir değişken ise BATARYA ÖMRÜ..

baykusgrup

 Nedir ? Nasıldır ? Ne yapmalı?

Batarya ömrünün sadece bir cihaz alırken kısa kullanımda saatlerle , uzun ömürlü bir düşünceyle 2 – 4 yılla hesaplanan bir değer olarak bilinmesini anlatmayacağım merak etmeyin..  Batarya neden ömrü kısalır ?

Bunun sebebi aslında pil üreticilerinin pili üretirken yaptıkları küçük hesaplama yanlışları , kullanıcının bataryayı bir sonsuz enerji kaynağıymış gibi görmesi , kullanıcıların bilinçsiz olması gibi etkenler mevcut. Ama hepsinin bir tek açıklaması var .. Kimyasal tepkimeler !

Pil sorununun kökünde kimyasal bir sorun bulunuyor. Sağlıklı bir pilde iyonlar, katot ve anot arasında rahat bir biçimde akarlar. Pili şarj etmek, iyonları katottan anota gitmeye zorlar, pili kullanmak ise bunun tam tersini yapar. Bu işlem, zaman içinde katotu yıpratır, dolayısıyla pilin kapasitesi azalır.

Kalibrasyon !

İster elektronik bir cihazınız olsun , ister daha basit cihazlar olsun bir fabrikasyon ürün , üretimden çıktığı andan itibaren yıpranmaya başlar . Kullanım titizliğine , havadaki nemden , sıcaklıktan ve benzeri koşullar altında zamanla dayanıksızlaşır ve ne işe yarıyorsa o işi yaparken bir şeyler ters gidiyordur. İşte son kullanıcılar ise bir cihazı fabrikadan çıktığı hali gibi kalıcı kullanmak isterlerse ayda bir kez cihazlarını kalibre ederler.. Pil kalibrasyonu ise bataryayı fabrikadan çıktığı kadar dayanıklı tutmaya yardımcı olur. Ancak yinede mükemmel değildir.

Şimdide kendi kullandığım cihazları referans alarak bir nebze bataryanızın ömrünü uzatmak için pil kalibrasyonu nasıl yapılır , bunu anlatacağım ..

baykusgrup

Eğer bir MacBook ‘unuz ve ya Apple ürününüz varsaa..

 • MacBook’umuzun pilini önce %100 dolu olana kadar (MagSafein üzerindeki turuncu ışık yeşile dönene kadar) şarj ediyor, ve en az 2 saat bu şekilde şarjda kalmasını sağlıyoruz.
 • Şarj cihazını ayırıyoruz ve MacBook’umuzu pili bitene kadar kullanıyoruz. (Açık olan dosyalarımızı kaydetmeyi unutmadan…)
 • Kendi kendine uyku moduna geçen MacBook’umuzu birkaç saat daha rahatsız etmiyoruz ve uyumaya bırakıyoruz.
 • Yeniden şarj cihazımızı MacBook’umuza bağlıyoruz ve pilimizi tamamen şarj olana kadar da hiç ayırmıyoruz.

Eğer bir Android cihazınız varsaa..

baykusgrup

 • Öncelikle telefonumuzu şarja takıp tam dolana kadar şarj ediyoruz.
 •  Bataryası tam dolan telefonumuzu şarjdan çıkartarak kapatıyoruz.
 • Telefon kapalıyken yeniden şarja takıyoruz ve şarj lambasının dolu rengini almasını bekliyoruz (bu renk genellikle yeşildir)
 • Bataryanın tam dolu olduğunu gösteren ışık rengini gördükten sonra telefonu yeniden şarjdan çıkartıp açıyoruz.
 •  Telefon açıldıktan yaklaşık 30 saniye kadar bekledikten sonra pin kodunu giriyoruz ve telefonu yeniden açıyoruz.
 • 30 saniye bekleyip açtığımız telefonu, tekrar 30saniye kadar daha bekleyip kapatıyoruz.
 • Kapattığımız telefonu yeniden şarja takıp, yeniden batarya tam dolu ışığını görene kadar bekliyoruz.
 •  Batarya tam dolu ışığını gördükten sonra telefonu şarjtan çıkartıp yeniden açıyoruz.

Olur da cihazlarınız farklı modeller , farklı firmaların cihazları olsalarda internette ” pil kalibrasyonu” , “marka ” , ” ürün” gibi keywordler kullanarak çok kolaylıkla bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir başka yazımda buluşmak üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir