İtalya Schengen Vizesi

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Ülkeler arasında savaş sonrasında çizilen sınırlar bulunmakta ve bu sınırlar arasında geçişler gerçekleşmektedir. Bu geçişler ve bir ülkenin vatandaşının herhangi bir sebepten ötürü başka bir ülkeyi ziyaret etmesi birtakım prosedürlerin gerçekleştirilmesine işaret etmektedir. Bu anlamda her ülke farklı maddeler ve şartlar ile ziyaret sebeplerine ilişkin misafir kabul etmektedir.

Vatandaşların başka ülkelere yapacağı ziyaretler seyahat, iş, eğitim ve benzeri çeşitli sebepler için vize işlemlerine başlanmaktadır. Olası tehlikeli durumlar veya sağlık ile ilgili önlemlerin alınması gereğince ülkeler birtakım koşulları dikkate alarak geçerli şartlar sunmaktadır. Giriş çıkışlarda güvenlik önlemleri alınması ve diğer ülke vatandaşlarının bu şartlara uyum sağlaması beklenmektedir.

Schengen ülkeleri arasında schengen anlaşmasının yapılması bu anlaşmaya katılan ülkeler arasında giriş kurallarını ortadan kaldırmaktadır. Ülkemiz bu schengen ülkeleri arasında yer almadığı için İtalya schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar birtakım evrakları hazırlayıp teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru merkezleri aracılığı ile iletişime geçilip gerekli evrakların öğrenilmesi ve hazırlanması saklanıldığı gibi online olarak verdiğimiz bilgiler ilede bu belgeler tamamlanabilmektedir.

İtalya Schengen vizesi randevu alımı için ülkemizde belirli illerde ve bazı ilçelerinde danışma büroları aracılığı ile randevu alınmaktadır. Hafta içi sabah 12.00, 13.00 ile 17.00 arasında randevu ve görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

 İtalya Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 

Öncelikle ülke konsolosluğu tarafından hazırlanıp sunulan başvuru formu doldurulmaktadır.

Son 10 yıl içerisinde alınmış ve daha en az 3 aylık geçerliliği olan pasaport,

Daha önceden schengen veya farklı alınmış vize var ise pasaportta bulunan vize sayfalarının fotokopileri,

2 adet biyometrik fotoğraf ( kızlarda kâh kül olanlar kabul edilmemekle birlikte, iki kulakta dâhil olmak üzere yüz açık ve net olarak görünmeli),

İngilizce basılmış seyahat sağlık sigortası poliçesi,

Otel ve uçak rezervasyonlarını içeren belgelerin fotokopileri,

Bankadan alınmış ve imza sürgüsünün de dâhil olduğu son 3 aylık döneme ait banka hesap hareketleri,

Son 3 aylık maaş bordrosu gibi düzenli geliri gösteren belgeler,

SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

Çalışılan şirketin ticari sicil gazetesi kopyası ve ticaret odası kaydı,

Şirket vergi levhası,

 

Kişi başına 245 TL tutarında vize harcı, gibi belgeler gerekli olmaktadır. Tüm bu belgelerin hazırlanması, evrakların teslim edilmesi dâhilinde İtalya schengen vize başvurusu gerçekleştirilmiş olmakta ve vize sürecine giriş yapılarak sonuçları beklenmektedir.

İtalya konsolosluğu tarafından incelenen belgeler ışığında vize talebinizin yani başvurunuzun onaylanıp onaylanmamasına konsolosluk inisiyatifine göre karar verilmektedir. Her ülkeye göre şartlar çeşitlenebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir