Google e-ticarete de mi el atıyor?

E-ticaretin son dönemdeki en popülerleri hiç şüphe yok ki özel alışveriş siteleri. Her gün farklı farklı alanlarda yeni özel alışveriş sitelerinin açılması kullanıcıları şüphesiz ki daha güvenilir online ödeme yöntemlerine ve daha kaliteli ürünü daha ucuza almak için ürün karşılaştırma sitelerine itiyor. Gördüğüm kadarıyla Google, her ne kadar Groupon‘u satın alamasa da son dönemdeki atılımları ile e-ticarete alt yapı hazırlıyor gibi.

Google’ın altyapı namına yaptığı hazırlıklara bakacak olursak:
Google Product Search

Google’ın şu an beta aşamasında bulunan ürün arama motoru kullanıcıların istedikleri ürünlere daha hızlı ulaşmasını amaçlıyor. Aradığınız ürünlerin yer aldığı alışveriş sitelerini, ürün fiyatları ile beraber kullanıcıya sunan Google Product Search, ayrıca bazı siteler için ürünü karşılaştırma seçeneği de sunuyor. Bunun dışında ürün fiyat aralığı ve markaları da seçme şansınız bulunuyor. Daha geliştirilmesi gereken servisin durumu ilerleyen günlerde ne olur bilinmez fakat şu an ülkemiz için aktif değil.

Buradan gözatabilirsiniz: http://www.google.com/prdhp?hl=en&tab=wf
Google Checkout

Güvenli ödemenin de önemli olduğundan ilk paragrafta bahsetmiştik. İşte bu konuda da devreye Google Checkout giriyor. Yine şu an için ülkemizde aktif olmayan bu servis, hiçbir bilginizi alışveriş yaptığınız siteler ile paylaşmadan kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde ödeme yapmanızı sağlıyor. Yaygınlaşması halinde muhtemelen kredi kartı ile ödemenin yanında Google Checkout da bir diğer seçenek olarak sunulacak.

İncelemek için: https://wallet.google.com/
Beatthatquote.com

Google geçtiğimiz günlerde 37.7 milyon sterlin ödeyerek bu ürün karşılaştırma sitesini satın aldı. Bu siteden Google Product Search’te mi faydalanacak yoksa direkt olarak mı kullanacak o konuda bir bilgim yok. Fakat kullanıcıların ilgi gösterdiği noktalardan biri olarak ürün karşılaştırma sitelerini de söylemiştik.

Siteyi ziyaret etmek için: http://www.beatthatquote.com/

Bunlar benim gözüme son zamanlarda takılanlar. Gözümden kaçanlar olmuş olabilir. Fakat Google, Groupon’u satın alamasa da ona giden yolları bir bir fethetmeye başlamışa benziyor.  Google, yakın zamanda bir e-ticaret sitesi de satın alıp tümden e-ticaret işine girerse şaşırmamak lazım. Size de öyle gelmedi mi?

Kaynak: http://www.muh.im/google-e-ticarete-de-mi-el-atiyor.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir