Elektrik Hattı Üzerinden İnternet Bağlantısı Test Ediliyor

AT&T, evlere internet dağıtımını elektrik hattı üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Powerline adaptörler piyasaya ilk çıktığında, pek çok teknoloji meraklısını şaşırtmayı başarmıştı. Bu cihazlar, ev içindeki elektrik hattını bir ethernet ağına dönüştürerek kablo çekme derdinden kurtarıyor. AT&T, AirGig projesiyle bunu bir adım öteye taşıyacak.

AirGig projesi, bütün bir şehrin hatta ülkenin elektrik hatlarını kullanarak internet dağıtımını gerçekleştirmeyi amaçlıyor. AT&T’nin Georgia eyaleti ve adı verilmeyen başka bir bölgede gerçekleştirdiği testlerde, hali hazırda kullanılmakta olan elektrik hatları üzerinden internet dağıtılıyor. Üstelik yapılan testlerde 1 Gbps hızına kadar çıkılabildiği gözlemlendi.

Sistem öncelikle kırsal alanlarda test edilirken, AirGig projesinin gelecekte şehirleri de kapsayabileceği belirtildi. Projenin en dikkat çekici yanı ise gerekli ekipmanın, mühendisler tarafından birkaç dakika içinde elektrik hatlarına yerleştirilebilmesi. Günümüzde birkaç yüz metrelik fiber hatlarının çekilmesinde bile ne kadar uğraş gerektiğini bu noktada hatırlatmak isteriz.

AT&T, Georgia eyaleti dışındaki testlerin nerede yapıldığıyla ilgili bilgi vermezken, ağır yağmur, kar ve rüzgarlı havalarda nasıl bir sonuç alınacağını gözlemliyor. AirGig projesinin test alanının yakın bir zamanda genişleyeceği bildirilirken, sistemin ne zaman gerçek anlamda yaygınlaştırılacağı hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir