Çek Cumhuriyeti Uzun Süreli Vize

[button href=”http://evrenselpaylasim.com/cekcumhuriyeti-vizesi/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#313″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Genel Bilgi[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/gerekli-evraklar/cekcumhuriyeti/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#dd3333″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Gerekli Evraklar[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/basvuru-formlari/cekcumhuriyeti/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#FF9C00″ textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Başvuru Formu[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/randevu/” target=”_blank” style=”flat” width=”24%” size=”medium” color=”#00305d” textcolor=”#f7f7f7″ target=”_blank” icon=”align-left”]Randevu[/button]

[button href=”http://evrenselpaylasim.com/konsoloslugu/cekcumhuriyeti” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#008000″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Konsolosluk[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/vize-sureci/cekcumhuriyeti” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#628″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Vize Süreci[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/aile-birlesimi/cekcumhuriyeti/” width=”24%” style=”flat” size=”medium” color=”#0030a3″ textcolor=”#fff” icon=”align-left”]Aile Birleşimi[/button][button href=”http://evrenselpaylasim.com/uzun-sureli/cekcumhuriyeti/” style=”flat” width=”24%” size=”medium” color=”#0CA” textcolor=”#f7f7f7″ icon=”align-left”]Uzun Süreli Vize[/button]

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VE HİZMETLERİMİZLE İLGİLİ TARAFIMIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ.

Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen ulusal vize şartları gereği Türkiye Vatandaşları Çek vizesi almak zorundalardır. Ancak resmi pasaportu olan başvuru sahiplerinin vize yaptırmasına gerek yoktur. “Resmi Pasaport” terimi diplomatik, hizmet, hususi ve resmi pasaportları içerir.

Çünkü 2 ülke arasında anlaşma vardır. Bu anlaşma gereği, 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile bu kişiler Çek vizesinden muaftırlar. 2007 yılından bu yana aynı zaman bir Schengen ülkesi olduğu için de, bu ülkeye gitmeyen isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar vize almadan seyahat edebilirler.

Çek vizesi almak isteyen Türkler, İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara ve Çek Fahri Konsoloslukları’nda görevli merkezlere başvurabilirler. Konsolosluklar, vize başvuru ücreti olarak 60 euro alırlar. Ama bu parayı vize başvurunuz onaylanmaz ve vize alamasanız dahi geri iade vermezler. Seyahatlerinizde sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Konsoloslukta bulunan yetkililer sizden ek belge isteyebilir , sizi görüşmeye çağırabilirler. 15 yaşından küçüklerde ayrı bir pasaport talep edilmektedir. Ulusal vizeye başvurmak için konsolosluğa bizzat kendiniz gitmelisiniz. Vize başvurularınız 10 iş günü içinde sonuçlanır. İstenen belgeler her kesimden insan farklıdır. Ancak ortak sayılabilecekler; maaş bordrosu, Sigorta bilgileri, İmza seküleri, Vergi levhası, Faaliyet belgesi, Sahip olduğunuz gayrimenkullerin, araçların ve işyerlerinin tapuları vb. Uzun süreli vize için Visapoint Sistemi üzerinden randevu alınması gerekir. Randevu alırken uzun süreli vize seçeneği seçilmelidir.

Çek Cumhuriyeti’ne uzun süreli vize başvuranların, onay aldıktan sonraki giriş çıkışlarda, vizeyi yeniletme zorunluluğu yoktur. Uzun dönem vize işlemlerinde pasaportun ülkeden çıktıktan sonra 90 gün daha geçerli olması gerekir. 2014’ten bu yana Schengen ülkesi olması nedeniyle bir uygulama başlatılmıştır. Bu uygulama; visapoint randevu sisteminden  randevu alma işlemi devam edecek, randevusuz başvurular kabul edilmeyecektir. Randevu alırken istenen belgeler zamanında ve eksiksiz teslim edilmelidir. Fotograflar, 3.5*4.5 ebatlarında ve biometrik olmalıdır. Ulusal Vize işlemleri, Schengen ülkeleri için uygulanan 30.000 euro teminatlı sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Vize ücreti kişi başı 60 euro, 6-12 yaş arası çocuklar için 35 eurodur. Vize başvuru ücretleri Yapı Kredi Bankası’nın Ankara Şube’sine ödenir. Bunların yanında turistik ya da ticari amaçla da vize başvurusunda bulunduğunuzda Elektronik vize Başvuru sisteminden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bağlantısı olan her noktadan pratik bir şekilde  e-vize  alabilirsiniz. E-vize alt yapısını güçlendirmek için çalışmalar devam ediyor. Havayolu şirket ofislerinden ve bürolardan da e- vize alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir