3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Toplumumuzun önemli bir parçasını oluşturan engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulunması ve farkındalık yaratmak amacıyla, ülkemizde ve dünyada 3 Aralık günü “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dünya Engelliler Günümüzü Kutlarız..

Engellerikaldir.com engellilere destek veren büyük destek hareketlerinden biridir…


Engellilik nedir?

Engelli, fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi).[1][2] Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması’na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler.

Türkiye’de Engelli Hakları

Engelli Hakları konusu; istenilen ama bir türlü verilmeyen haklar ile ve aynı zamanda kısmende olsa verilen haklar olmak üzere konu 2 Ana kategoride değerlendirilmektedir. Engelliler için verilen hakların büyük bir çoğunluğu genelde maddi açıdan indirimi ve muhafiyeti içeren kanunlardan ibarettir. ama bunlarla engellilerin gerçekçi ihtiyaçlarını karşılamadığı gibi, verilen haklarda engellinin toplum içinde varlık göstermesine yeterli olmamakta. gerçekçi açıdan engellilerin toplumada hak ettikleri yerleri almamasını engellilerin toplumdan dolaylı bir şekilde ayrımcılığa uygulandığı vede ayrıştırıldığı yönünde ciddi şikayetler bulunmaktadır. Bu haklar;

-Çevresel Mimari Erişim Hakkı
-Ulaşım Hakkı
-Eğitim Hakkı
-İletişim Hakkı
-İş Hakkı başlıkları ile belirtilmektedir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir