Zamanı Olmayanlar İçin Gün İçinde İngilizce Pratik Yapmanın Kolay Yolu

İngilizce, çok eski yıllardan bu yana tüm dünyanın kullandığı ortak bildir. Özellikle son yıllardaki gelişmeler ile birlikte İngilizce bilmek de önemini giderek arttırmıştır. Artık hayatımızın neredeyse her aşamasında İngilizceye ihtiyaç duyuyor ve kendimizi yeterli hissedemediğimiz zaman da dil bilmemenin eksikliğini yaşıyoruz. Günümüzde sıradan bir iş görüşmesinde bile işverenlerin çalışan olarak alacakları kişilerde aradıkları kriterlerin başında yer alıyor İngilizce. Bunun dışında hangi sektör olursa olsun çalışma hayatımızın bir kısmında mutlaka karşımıza yabancı dil gerektiren bir konu ile karşılaşıyoruz. Öğrenim hayatının başlarında başlayan dil eğitimi kişilerin eğitim hayatı boyunca aldıkları önemli derslerden birisi konumundadır. Ancak ne yazık ki eğitim sistemimiz ana dilimiz gibi İngilizce konuşmayı öğretecek düzeyde değil. Hal böyle olunca da İngilizce kursu gibi özel eğitim merkezlerine yöneliyoruz. Peki, bu kurslara gitmeye vakit bulamıyorsanız nasıl dil öğrenebilirsiniz.? Bu sorunun cevabı da artık oldukça kolaydır.

Eğer İngilizceye az da olsa aşina iseniz ve kursa gitmek için zamanınız yoksa gün içinde yapabileceğiniz küçük pratiklerle İngilizcenizi geliştirebilir ve kısa sürede ana diliniz gibi İngilizce konuşabilirsiniz. Bu konuda birçok kişiye profesyonel destek veren www.konusarakogren.com sitesi üzerinden ayrıntılı bir şekilde bilgi alabilir ve yabancı dilinizi geliştirmek adına profesyonel destek alabilirsiniz. Zamanı olmayan kişilerin gün içinde İngilizcelerini geliştirmek adına yapabilecekleri aktivitelerden bir tanesi yabancı müzik dinlemektir. İlk etapta çok hızlı olmayan, şarkı sözleri anlaşılır olan yabancı şarkılar dinlenebilir. Sabah uyandığınızda işe giderken, araç kullanırken, otobüste iken, spor yapmak için koşuya çıktığınızda ya da gün içinde kendinize zaman ayırabildiğiniz her an yabancı müzik dinlemek zamanla yeni kelimeler öğrenmenize ve kelimelerin telaffuzları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Böyle bir aktivite yaptığınızda zaten zamanla dinlediğiniz şarkılardaki kelimeleri de zihniniz ister istemez ezberlemeye başlayacaktır.

Eğer gazete okuma alışkanlığınız varsa ve gazete okumayı seviyorsanız vakit bulduğunuz her an kendinizi ve dilinizi geliştirmeniz için İngilizce gazete okuyabilirsiniz. Bu aktivite de kısa sürede onlarca belki yüzlerce kelime öğrenmenize ve öğrendiğiniz kelimeleri daha güzel bir şekilde telaffuz etmenizi sağlayacaktır. Sürekli olarak çalışıyor olsanız bile öğle aralarında ya da yoğun olmadığınız zamanlarda farklı konulardaki İngilizce gazeteleri okuyabilirsiniz.

Günümüzde ne kadar yoğun olarak çalışılırsa çalışılsın en üst düzey çalışandan en alt düzey çalışanlara kadar neredeyse herkes cep telefonu kullanıyor ve bu cep telefonlarının da çok büyük kısmının akıllı olma özelliği bulunuyor. Cep telefonları da pratik yapmak için oldukça ideal bir araçtır. Telefonlara indirilerek kullanılabilecek çok sayıda uygulama bulunuyor. Bu uygulamaları kendi lehinize çevirerek kullanabilirsiniz. Örneğin İngilizce eğitim konusundaki uygulamalar, kelime egzersizleri, sözlükler ve bunun gibi pratik yapılabilecek uygulamaları cep telefonlarınıza indirerek, gün içinde hiç yanınızdan ayırmadığınız cep telefonlarınızı kullanarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeler öğrenebilir, kelimelerin Türkçe karşılıklarını görebilir ve sesli uygulamalar ile hangi kelimenin konuşma dilinde nasıl söylendiğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca İngilizce bulmaca uygulamalarını cep telefonlarınıza indirerek bu uygulamaları yabancı kelime haznenizi rahatlıkla genişleten bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Zamanı olmayan ancak İngilizcesini geliştirmek isteyen kişilerin yapabilecekleri pratik uygulamalardan bir tanesi de yürüyüş yapılan zamanda çevrede bulunan reklam tabelalarının ya da herhangi bir yazının İngilizce karşılığını düşünmektir. Peki, bu durumun İngilizceyi geliştirmek için ne gibi bir faydası vardır? Şöyle ki, belirli bir altyapısı olan ve sürekli olarak yukarıda belirttiğimiz gibi yolda görülen yazıların İngilizcesini düşünen kişiler zamanla hem ezberlerini güçlendirirler hem de anlamını bilmedikleri kelimelerin anlamlarını öğrenerek yabancı kelime haznelerini geliştirmiş ve yükseltmiş olurlar. Bu aktiviteyi yaşamınızın her aşamasında uygulayabilirsiniz. Örneğin işe giderken, markete giderken, spor yaparken, otobüs beklerken ya da araç sürücüsü olmadığınız bir araçta seyahat ederken çevrenizde dikkatinizi çeken tüm yazıların İngilizce karşılıklarını düşünebilirsiniz.

Kısacası çağımızın en önemli dillerinden bir tanesi olan İngilizceyi öğrenebilmek ve çok daha akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek için mutlaka yabancı dil kurslarına gitmenize gerek bulunmuyor. Yukarıda verdiğimiz örnek pratik yapma yöntemlerini kullanarak da kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir