WP ~ Eklentilerin Gereksiz Kodlarını Kaldırma

datarar

WordPress temalarında header.php kısmında vardır. Bu head ile WordPress’teki bazı .js, .css kodları içeriye aktarılır. Fakat bizim de kendi kütüphanelerimiz olduğundan ve onlara ihtiyacımız olmadığı için bu kodlar sadece siteyi yavaşlatmasıyla kalmaz fazladan bağlantı çağırışından dolayı site değerlendirmesini de düşürür.

Aşağıdaki kodlarla şuan örnek olarak WP-RecentComments, CodeColorer, Captcha ve Contact-Form eklendilerinin .js ve .css kodlarını kaldıracağız bunun sayesinde fazla css ve js sorgusundan kurtulmuş olacağız ve kodlarda istemediğimiz bir yer varsa da kaldırma imkanına sahip olabileceğiz bu sayede.

Öncelikle şu konuda uyarmam gerekiyor aşağıdaki kodları kullanmadan önce kaldırdığınız kodların içinde yer alan işinize yarayacak css ve js kod kısımlarını kendi css ve js dosyanıza atmanız gerekmektedir…

CodeColorer, Captcha, WP-RecentComments ve Contact-Form eklentilerinin kaldırılması için gerekli kodumuz aşağıdaki gibi olmalıdır bunu functions.php (Tema İşlevleri) içinde en alta attığımızda kodlar çalışacaktır ve sayfa kaynağına bakıldığında görülecektir ki eklentilere ait .css ve .js kodları siteden kalkmış olacaktır.

bu kodu kendi sitenize göre uyarlayabilirsiniz kaldırmak istediğiniz;
.css kodları için wp_deregister_style
.js kodları için ise wp_deregister_script
kullanmanız arkasındanda css veya js dosyasının ismini parantez içindeki alana yazmanız yeterli olacaktır 🙂

Kodumuzda gördüğünüz gibi if() (eğer) yapısı kullandım.Bu yapıyla eğer sayfa “İletişim” sayfasının dışında ise iletişim formunun dosyalarını sayfa kodlarına eklemeyecekdir. Sonra fonksiyona devam ederek CodeColorer, Captcha’in css dosyalarını en sonda WP-RecentComments .js dosyasını kaldırdım.

Yukarıdaki kod örnek koddur yazıyı okumadan sitenize eklemeyiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir