Vize Süreci

Vize başvurularında işlemlerin gerçekleştirilmesi için yapılması gerekli olan işlemlerin vize başvuru süreci dahilinde gerçekleştirilmesi ve bu süreç içerisinde ülke Konsoloslukları tarafından yönlendirilmekte olan aracı kurumlar aracılığı ile işlemlerin gerçekleştirilmesi işlem sürecinin büyük bir parçasıdır ve sürece etki etmektedir. Vize sürecinde yapılması gereken işlemlerin başlangıç işlemi olarak gösterilen ve en önemli kısmı olarak nitelendirilmekte olan kısmı vize süreci içerisinde aracı kurumlara teslim edilmek üzere hazırlanılması istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanılarak aracı kurumlara teslim edilmesi amaçlanmaktadır. Bu süreç için gerekli olan evraklar, pasaport ve işlem sürecinde gidilecek olan ülke Konsolosluğu tarafından istenilmekte olan evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi istenilmektedir.

Bu süreç dahilinde aracı kurumlara evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi için yapılması gereken sürecin eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi için aracı kurumlara yönlendirme yapmakta olan ve vize danışmanlık hizmeti veren kurum aracılığı ile işlem süreci için hazırlanılması istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmaktadır ve işlem sürecine dahil edilmesi istenilmekte olan evrakların hazır bir şekilde hazır edilmesinden sonra aracı kurumlara vize danışmanlığı refakatinde teslim edilmesi sağlanmaktadır. Bu vize sürecinin ardından işlemlerin büyük bir kısmının sürmekte olduğu ve dikkat ile yapılması istenilen işlemler aracı kuruma gerekli evraklar ve pasaportun aktarılmasının ardından burada gerçekleştirilmesi istenilen işlemler vize sürecinin büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu işlem sürecinde aracı kurum tarafından alınması istenilmekte olan ve zorunlu olarak alınan parmak izi uygulamasının alınmasının ardından geriye kalan vize başvuru işlemleri için aracı kurumda işlenilme sürecine dahil olunan işlemlerin ardından kalan işlem süreci aracı kurum tarafından gidilecek olan ülke Konsolosluğuna aktarılmaktadır.

Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde dikkat edilmesi gerekli olan en önemli bilgilerden bir tanesi vize başvuru için aracı kurumlardan alınan randevu sırasında herhangi bir eksik evrak ile karşılaşılması durumunda alınmış olan ve vize başvurusu için önem arz eden randevunun iptali ile karşılaşılma durumu ile karşılaşılabilinmektedir. Bu sebeple evraklarda herhangi bir eksik bulunmaması işlemler açısından büyük önem taşımaktadır.

Vize başvuru işlemlerinde gidilen ülke Konsolosluğu tarafından istenilen ve son yıllarda zorunlu bir uygulama olan parmak izi uygulamasının gidilecek olan ülkeye göre aracı kurum veya Konsolosluğa verilmesinin ardından kalan işlemler ülke Konsolosluklarının onayına bırakılmaktadır. Yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin işlemlerini gerçekleştirmesinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığından emin olmak adına tarafımıza yapılan başvurular süresince işlemler büyük bir titizlikle bilgilendirme sağlanarak aktarıldıktan sonra işlem tipine göre aracı kurum veya Konsolosluklara vize başvuru sürecinde vermiş olduğumuz refakat ile işlemlerin gerçekleştirilmesi ve eksiksiz bir şekilde aktarılması adına eşlik edilerek işlemlerin tamamlanma sürecinden emin olunmaktadır.

Aracı kurum veya Konsolosluğa teslim edilen gerekli evraklar ve pasaportun verilmesinin ardından bu evrakların Konsolosluk tarafından incelenmesi ve sonuca vararak vize onayının verilme süreci ortalama olarak bir iş haftası ile üç iş haftası arasında bir süreyi kapsamaktadır. Bu süreç işlem türüne ve gidilecek olan ülke Konsolosluklarının işlemlerin aksama olmaması açısından çalışma saatlerinde resmi tatil, bayram ve benzeri özel günlerde aksamasının önüne geçmek için alınmış olan vize başvuru randevularının Konsoloslukların özel günleri ve benzeri günlerde çalışma saatlerine işlemlerin dahil olunmadığının bilinmesi işlemlerde çıkabilecek olan sorunların önüne geçerek vize başvuru sürelerinde sorun ile karşılaşılmaması sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir