Steve Jobs’ın Hayatı

datarar

1955 – 4 Şubat’ta Steven Paul San Francisco’da doğdu. Daha sonra Paul ve Clara Jobs tarafından evlat edinildi.

1960 – Jobs ailesi Silikon Vadisi’nin göbeğine, Palo Alto’ya taşındı.

1969 – Steve Jobs, Steve Wozniak ile tanıştı.

1972 – Jobs ve Wozniak Berkeley öğrencilerine illegal bir şekilde blue box satmaya başladı.

1974 – Steve, Atari firmasında çalışmaya başladı. Daha sonra aydınlanmayı bulmak için Hindistan’a geziye çıktı.

1975 – Steve ve Woz, Jobs’ın garajında Apple I bilgisayarları üretip meraklılarına satmaya başladı.

1976 – Mart ayında Woz ve Steve Apple I’leri Homebrew Computer Club’a tanıttı. Nisan ayında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ron Wayne Apple Computer Inc isimli firmasını kurdu. Bu yılın yazında Steve ve Woz Apple I’leri Personal Computing Festival’de kullanıcılara tanıttı.

1977 – Mike Marrkula, Apple’a yatırım yaparak Mike Scott’u şirkete CEO olarak getirdi. Woz’un da HP’den ayrılması istendi.

1978 – Apple II, ABD’nin en büyük kişisel bilgisayarlarından biri haline geldi.

1979 – Steve Jobs ilk kullanıcı arayüzünü sundu. Daha sonra da Visicalc isimli ilk hesap tablosu tanıtıldı.

1980 – Jef Raskin’in Macintosh projesine yeşil ışık yakıldı. Mayıs ayında Apple III piyasaya sürüldü.

1981 – Jef Raskin’in Macinthos projesinden ayrılması istendi. Yerine Steve Jobs getirildi. Ağustos ayında IBM, IBM PC’lerini yani Apple’ın en büyük rakibini piyasaya sundu.

1982 – Steve Jobs, Time Magazine’in kapağına çıktı.

1984 – Machintosh’lar piyasaya sürüldü ve oldukça büyük bir ilgi gördü.

1985 – Apple yönetimi, John Sculley’in tarafını tutarak Steve’in tüm yönetim görevlerinden çıkarılmasını istedi. Daha sonra Alan Kay, Pixar takımını Steve Jobs’a tanıttı. 17 Eylül’de ise Steve Jobs Apple’dan istifa etti. Apple da Steve’in yeni firması NeXT’e dava açtı.

1986 – Jobs, George Lucas’ın ILM bölümünü 10 miluyon dolar karşılığında Pixar’a kattı. Steve Jobs, biyolojik annesi ve kız kardeşini buldu.

1987 – Ross Perot, NeXT’e 20 milyon dolarlık bir yatırım yaparak değerini 125 milyon dolara çıkarttı.

1988 – Pixar, Pixar Image Computer II’i çıkarttı ve RenderMan dili üzerinde çalışmaya başladı.NeXT ve IBM birleşerek IBM Makinelerinde NeXT sisteminin çalışması sağlandı.

1989 – Canon, NeXT firmasına 100 milyon dolarlık bir yatırım yaparak değerini 600 milyon dolara çıkarttı.

1990 – Steve, Pixar’ın tüm donanım operasyonlarına son verdi.

1991 – Steve Jobs, Pixar ekibinin neredeyse yarısını kovdu. 18 Mart’ta Laurene Powell ile evlendi. Pixar, Disney ile bilgisayar animasyonlu bir film için anlaştı. Laurene, Steve’in ilk oğlu Reed Paul’ü dünyaya getirdi. Ross Perot NeXT’ten ayrıldı.

1992 – NeXT, NeXTSTEP isimli işletim sistemini geliştirip lisansını aldı. NeXT Operasyon Müdürü Peter Van Cuylenburg firmanın Sun tarafından satın alınmasına çalıştı.

1993 – NeXT, donanım üretiminden çekilerek 300 çalışanını daha işten çıkarttı. Firma NeXT Software Inc. İsmini aldı.

1995 – Steve, Pixar Animation Studios’un başkanı ve CEO’su oldu.

1996 – Apple, 400 milyon dolar karşılığında NeXT’i satın aldı. Steve Jobs, resmi olmasa da CEO

Gil Amelio’ya danışman olarak tanıtıldı.

1997 – Gil Amelio’nun görevine Apple yönetimi son vererek, yerine Steve Jobs’ı getirdi. Steve Jobs, Apple’ın yeni yönetimine tanıtıldı ve Microsoft ile barış anlaşması imzalandı.

1998 – Apple yeniden kâra geçmeye başladı. 6 Mayıs’ta Steve Jobs, efsanevi iMac’leri tanıttı.

1999 – Steve Jobs, San Francisco’da düzenlenen Macworld’de yeni Power Mac G3’leri ve renkli iMac’lerini tanıttı. 21 Temmuz’da iBook’lar gün yüzüne çıktı.

2000 – Steve Jobs, resmi olarak Apple CEO’su oldu. Mac OS X’in ilk demosunu Macworld’de sergiledi.

2001 – Kod adı Cheetah olan Mac OS X 10.0 piyasaya çıktı. Apple, ürünlerinin satılacağı ilk resmi Apple mağazalarını açtı. Bunlar California’da bulunan Tysons Corner, Virginia ve Glendale mağazaları. Bu mağazaların tasarımları ve satış politikaları oldukça beğenildi. 10 yılın ardından Apple’ın 2011 Ekim itibariyle 357 adet mağazası bulunuyor. Aynı yıl, Steve Jobs’un gerçekleştirdiği tanıtımda ilk iPod tanıtıldı. Yine Ekim 2011 itibariyle 300 milyondan fazla iPod satılmış durumda.

2002 – İlk Windows uyumlu iPod, New York’da düzenlenen Macworld’de gün yüzüne çıktı.

2003 – iTunes Music Store, Amerika’da hizmete açıldı. Şuan Avrupa’nın da birçok ülkesinde hizmet veren iTunes Music Store’da 10 milyarın üstünde şarkı satıldı. Pixar’dan yayınlanan Finding Nemo açılış gününde rekor kırdı. Aynı yıl Oscar ödüllerinde En İyi Animasyon Ödülü’nün sahibi oldu. Disney, Pixar’ın dağıtımcısı olarak anlaştığını açıkladı. WWDC’de Power Mac G5’i açıkladı. Tanıtımda dünyanın en hızlı bilgisayarı denildi. Steve Jobs, pankreas kanserine yakalandı.

2004 – iPod mini ve iLife programı tanıtıldı. Steve Jobs’un pankreas kanseri için geçirdiği ameliyat başarıyla sonuçlandı.

2005 – San Francico’da gerçekleştirilen Macworld’de Steve Jobs; iWork, Mac mini ve iPod Shuffle üzerinde çalıştıklarını açıkladı ve anı yıl iPod Shuffle piyasaya çıktı. Mac OS X 10.4 Tiger yayınlandı. Apple bilgisayarların işlemci konusundaki en büyük revizyonu bu sene gerçekleşti. Mac’lerde artık Intel işlemcilerinin kullanılacağı WWDC’de açıklandı. Steve Jobs, Stanford Üniversitesi’nde diploma konuşması yaptı. Video oynatabilen iPod piyasaya ve iPod Nano piyasaya çıktı. Steve Jobs, iPod Nano için “iPod’un çıkışından beri yaptığımız en büyük devrim”, video oynatabilen iPod içinse “Şuana kadar yaptığımız en iyi müzik çalar” açıklamasını yaptı.

2006 – Steve Jobs, Macworld’de Intel işlemci kullanan ilk iMac ve MacBook Pro modellerini tanıttı. Aynı yıl satışta olan bütün Mac ürünleri Intel işlemci ile yenilendi. Bir önceki yıl Disney ile sıkı ilişkilere giren Steve Jobs, Pixar’ın Disney’e tam 7.4 milyar dolara satıldığını açıkladı. Steve Jobs ayrıca Disney’in hissedarı oldu. iTunes üzerirnden milyarıncı şarkı satıldı.

2007 – Apple’ın çok hızlı gelen yükselişinin başlıca nedeni 2007’de gerçekleşti. Apple, ilk akıllı telefonu olan iPhone’u tanıttı. Steve Jobs’un bizzat tanıttığı telefon bir anda akıllı telefon pazarının oluşmasını sağladı. iPhone’un şuan geldiği notkayı söylemeye gerek yok herhalde. Steve Jobs, iPhone için “diğer cep telefonlarından 5 yıl daha ileride bir telefon” açıklamasını yaptı. Aynı yıl ilk Apple TV ürünü de piyasaya çıktı. iPhone’un hemen ardından ekran kısmıyla birebir aynı olan iPod Touch’lar piyasaya çıktı. iPod Touch, iPhone’ların sim kart takılamayan hali olmuştu. İlk defa iPod’lara da Wi-Fi desteği gelmiş oldu. Steve Jobs, Arnold Schwartzenegger tarafından Kaliforniya’nın onur listesine girdi.

2008 – İnceliğiyle notebook piyasasını derinden etkileyen MacBook Air tanıtıldı. App Store yayına girdi ve uygulama geliştiriciler için açık hale geldi. Ekim 2011 itibariyle App Store’dan 18 milyar uygulama indirilmiş durumda. Apple’ın ilk bulut uygulaması MobileMe hizmete başladı. Ekim 2011 itibariyle MobileMe yerini iCloud’a bırakıyor.

2009 – Steve Jobs, sağlık sorunları sebebiyle 6 ay sağlık iznin ayrıldığını açıkladı. Nisan ayında karaciğer nakli gerçekleştirildi. Mac OS X’in yeni sürümü 10.6 Snow Leopard yayınlandı.

2010 – Apple ilk tableti iPad’i tanıttı ve piyasaya çıkardı. İlk haftasında 500 bin adet satan iPad, yıl sonunda tablet pazarının yüzde 83’ünü oluşturuyordu.

2011 – Steve Jobs bir kez daha sağlık iznine ayrıldı, iPad 2 tanıtımında tekrar ortaya çıktı. Yenilenen tasarımıyla iPad 2 ile de Apple yüksek satış rakamlarına ulaşarak rakiplerini geride bıraktı. iOS 5’in tanıtımını gerçekleştirdi. Steve Jobs, Cupertino’ya yeni bir merkez inşa etmek için şehir meclisinden onay aldı. Mac OS X Lion Mac’ler için App Store’dan yayınlandı. iPhone 4S’in tanıtımından 2 gün sonra hayata veda etti.

datarar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir