Sitelerdeki www, www1, www2… Farkı Nedir?

datarar

Bazı web sitelerine “www.siteadi.com” yazarak girilebilirken, bazen aynı siteye “www.siteadi.com” yazarak girildiğinde “www1.siteadi.com” veya “www2.site.com” sitesine sizi otomatik yönlendirir.

Bunun sebebi büyük uygulamalar veya büyük sitelerin fazla ziyaretçisi veya fazla data yükü sahibi olması ve haliylede birden çok sunucu kullanmaları. Bir sunucuda yoğunluk olduğunda kullanıcıların zorluk yaşamaması için başka sunucuya yönlendirme yaparlar bunun değişik bir uygulama şeklide içerik dağıtım ağı kullanan sitelerde gördüğünüz “tr.siteadi.com”a yönlenmenizdir aynı mantık farklı uygulama çeşitleridir…

Yani sizin rahat kullanımınız için içerik dağıtım ağından kaynaklı, ya da sitenin farklı sunucularına yönlendirilmenizden kaynaklı farklı alt alan adlarını görüntülüyorsunuzdur.

Böylece site görüntüsü aynı fakat farklı site oluyor ve yoğunluğa rağmen başka bir alan ile rahatça siteyi kullanabiliyorsunuz…

Sitelerdeki www, www1, www2… Farkı Nedir?” üzerine 7 yorum

  1. Güzel bir yöntemmiş. Çogu sitede görüyordum. Ben domain isminin öyle oldugunu zannediyordum. Dememki degilmiş!
    Teşekkürler bilgi için.

    1. Anlatım ile ilgili öneriniz varsa yoruma yazınızı atabilirsiniz, daha iyi olduğuna ikna etmeniz durumunda teşekkürü borç biliriz fakat bu şekilde bir yorum yardımcı olmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir