SEO Dostu Link Nasıl Elde Edilir?

SEO dostu link edinme çalışmalarında dikkat edeceğiniz bazı özellikler oldukça faydalı olabilir. URL İngilizceden çevrildiğinde standart kaynak bulucu olarak tanımlanabilir. İster kurumsal, ister bireysel her web sitesinin bir alan adı mutlaka vardır. Bu şekilde online olarak sitelerin bulunması sağlanabilir. URL oluştururken ilk olarak içerisinde etkisiz eleman olmamasına dikkat etmeniz gereklidir. Kullanılan soru ekleri, kısa ifadeler ve rastgele sayılar herhangi bir değer taşımadığı gibi karmaşık bir kullanım oluşturmasına da sebep olacaktır. Bu tarz kullanımlar var ise kaldırmanız önerilir. Bunun yanında URL uzunluğu da çok önemlidir. Arama motorları içerisinde çok fazla bir etkisi olmasa da kullanıcı deneyimi bakımından değerlendirildiğinde URL’nin kısa tutulması akılda kalıcılık sağlayacaktır.

Bunun yanında SEO dostu link edinme çalışmalarında Title ve Description uyumları da önemlidir. Sayfa başlığı ve sayfa açıklamasının optimize edilmesi ziyaretçiler ve arama motorlarının sayfanızı daha değerli olarak algılamasını sağlayacaktır. Ayrıca karakter sayısını aşan URL, başlık ve açıklama kısımları arama sayfasında üç nokta ile gösterilecektir. Bu da sayfanızın SEO çalışmalarında bir eksi olarak değerlendirilebilir. Bunların yanı sıra URL parametreleri de önemlidir. Yanlış kullanımlar çirkin URL olarak adlandırılan yapılan ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Gözü yoran, karmaşık isimler bu başlık altında değerlendirilebilir. “www.örnek.com/category/product_id=95sd%f43?#beyaz-akıllı-telefon.php” şeklinde bir kullanım yerine “www.örnek.com/beyaz-akilli-telefon” şeklinde bir kullanım çok daha önemlidir.

Arama motorlarında yazdığınız bir kelime ile daha önceden kullandığınız bir URL anında eşleşebilir. Bu da avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle SEO dostu link edinme çalışmalarında mutlaka URL çalışmalarınızı net ve temiz bir şekilde yazmak gereklidir. URL yapıları içerisinde özel karakterler kullanmanız önerilmez. Kullandığınız özel karakterler yerine alt çizgi gelecektir. Bu da URL’nin okunmasını zorlaştıracaktır. URL yapısını oluştururken ilk etapta gereksiz ifadelerden kaçınmalı, kısa olmasına özen göstermeli, parametrelerden kurtulmalı ve alt çizgileri çok fazla tercih etmemelisiniz. Bu sorunların yer aldığı eski URL yapılarını bu kullanımlar baz alınarak değiştirilebilir. Yenileme işlemi sağlandıktan sonra bu yapının etkin bir SEO çalışmaları olarak sıralama değerlerine doğrudan etki ettiğini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir