Schmidt: Android, iOS’a Karşı Olan Savaşını Kazandı

Eric SchmidtGoogle başkanı Eric SchmidtAndroid’in, işletim sistemi pazarındaki kontrolünü Microsoft’un 20 yıl önce Apple karşısındaki durumuna benzetti.
Schmidt, Android’in iOS ile savaşının neredeyse bittiğine inanıyor. Kazanan belli: Android.
Bu sabah Bloomberg’de yayınlanan röportajda Schmidt’in açıklamaları yer aldı. Schmidt , Apple’ın, iOS ile devam eden pazar payı savaşının 20 yıl önce Microsoft’un Apple’a karşı olan savaşını hatırlattığını söyledi. Konuşmasının devamında ise kendi fikrine göre bu savaşı çok net şekilde kazandıklarını belirtti.
Schmidt ile bu noktada tartışmak çok zor olabilir. Araştırma şirketi IDC’nin geçen ayki raporuna göre üçüncü çeyrekteki Android dağıtımı dünya çapındaki pazar payının yüzde 75’i olarak hesaplandı. Apple’ın iOS’u ise yüzde 14,9’luk pay ile ikinci oldu. Ayrıca Android’in yüzde 57.5 olan sahiplik payı yüzde 13.8’de kalan iOS’a göre oldukça düşük.
Android-iOS
Schmidt’in Windows ve OS X’in savaşı ile Android ve iOS’u karşılaştırması bir bakıma uygun düşebilir. Windows, bir satıcı takımının kendi ürünlerini yazılım ile donatması sayesinde işletim sistemi piyasasına hâkim olmayı başardı.
Apple, bu arada, OS X’i kendi için sakladı ve yazılımı sadece kendi ürünlerinde kullandı. Benzer durum mobil pazarında da yaşanıyor. Her yıl mağaza raflarında gözde olan sayılamayacak kadar Android tabanlı cihaza karşılık birkaç adet iOS tabanlı cihaz var. 
Dolayısıyla Schmidt’in düşüncelerinde son derece haklı olduğu söylenebilir.
Sibel Aflazi – 12.12.2012

Kaynak: http://www.tamindir.com/schmidt-android-iosa-karsi-olan-savasini-kazandi_h/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir