Oman Konsolosluğu

Umman için ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler tarafından resmi vize başvuru sürecinde Ankara’da bulunmakta olan Umman Büyükelçiliğine işlem aktarımı randevu ile gerçekleştirilerek vize alımı için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Umman için işlemlerin gerçekleştirilmesinde Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olan kişiler tarafından resmi işlem sürecin dahilinde hizmet pasaportu olan gri ve hususi pasaport olan yeşil renkli pasaport sahibi kişiler tarafından herhangi bir işlem sürecine tabii olunulmasına gerek kalınılmadan Umman’a vizesiz bir şekilde gidiş sağlanabilmektedir.

Umman için vize başvuru işlemlerinde işlemler şahsi olarak direkt olarak Umman Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine gerçekleştirilebilir veya süreç içerisinde hizmet vermekte olan vize danışmanlığı yapan seyahat acentaları vasıtası ile gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin aktarımı sağlanılarak resmi işlem sürecine dahil olunabilmetkedir. Umman için süreç içerisinde bilinilmesi gerekli bir takım önem arz etmekte olan bilgiler bulunulmaktadır. Bu bilgilerden en önemlisi Umman için seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin Konsolosluk ve Büyükelçilik işlemlerinin alım sürecinde gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin aktarımının eksiksiz ve doğru bir şekilde sağlanılırlığının olması gerektiğidir. Umman için yapılan vize başvurularının Konsolosluk veya Büyükelçilik tarafından işlemin aktarıldığı kurum tarafından değerlendirilmesi ve vize alım süreci ortalama olarak bir iş haftası içerisinde tamamlanmaktadır.

Gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin temininin sağlanılıyor olmasında başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde dolduruluyor olması ve pasaportun yurt dışından dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması gerekmektedir. İşlemlerin gerçekleştirilmesinde Umman için bordo pasaport sahibi kişiler resmi başvuruda bulunmalıdır. İşlem sürecinde Umman Konsolosluğu resmi iş günleri dahilinde hafta içi 09:00 ile 14:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Umman Vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin resmi işlem sürecinde alınan randevu saatinde Konsolosluk binası önünde bulunmaları, aksama yaşanılmaması açısından önem taşımakta olan bir bilgi özelliği taşımaktadır. İşlemlerin gerçekleştirilmesinde Umman Konsolosluğu ve Büyükelçiliği özel ve resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Bu sebep ile resmi işlem tarihlerinin bu günler kapsamında olmadığına özen gösteriliyor olması süreç içerisinde aksama olmaması açısından önem taşımakta olan bir detaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir