Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg, yüz ölçümü bakımından Avrupanın en küçük ülkelerinin başlarında yer alan bir kuzeybatı avrupa ülkesidir ve tarihi açıdan komşusu olan Fransa, Belçika, Almanya ile bir çok tarihi etkileşimin bulunması ülke kültürü ve etnik yapısının temelinde etkili olmuş olmakla beraber bir çok siyasi ve kültürel olayada ev sahipliği yapmış bulunmaktadır.

Lüksemburg’a gitmek ve bu ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin bilmesi gereken bir takım bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ülkenin bir Schengen ülkesi olması ve Schengen kurallarına tabii olarak yurt dışından gelen vatandaşların uyması gerekli olan kurallar ve ülkeye giriş sağlanması için gerekli bir takım vize başvuru süreci bulunmaktadır. Lüksemburg Konsolosluğu tarafından herhangi bir aracı kurumda işlemler gerçekleşmeden yapılacak olan başvuru direk olarak Lüksemburg Konsolosluğuna yapılmalıdır. Yapılan başvurular için gerekli yapılması zorunlu olan bir takım vize başvuru süreci bulunmaktadır. Bu sürecin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinde işlem sürecine destek veren ve işlemler hakkında bilinmesi istenilen ve gerekli olan bilgilerin sağlanması adına vize işlemlerinde yardımcı kurum rolünü üstlenen ve vize danışmanlık hizmeti veren kurum aracılığı ile işlemlerin hazırlık süreci ve Lüksemburg Vizesi alımı hakkında bilinmesi gereken bütün bilgiler vize başvurusunda bulunan kişiye aktarılarak işlem süreci hakkında detaylı bilgilendirme sağlanarak işlem sürecinin hızlanması adına vize için gerekli belgeler ve pasaport eksiksiz ve işlem sürecinin uzamasına mahal verecek her türlü önlem alınarak vize başvurusu için ilk süreç bu kurum aracılığı desteğinde sağlanmaktadır.

Bu işlemlerin ardından Lüksemburg vizesi için Lüksemburg Konsolosluğundan alınan randevu ile işlem sürecinin büyük bir kısmı başlayarak gerekli evraklar ve pasaport bu süreçte Lüksemburg Konsolosluğunun ilgili vize departmanına randevu sırasında teslim edilmesi sağlanmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilme sürecinde Lüksemburg Konsolosluğu tarafından istenilen ve zorunlu olarak verilmesi amaçlanan parmak izi uygulamasına vize başvurusunda bulunan kişi parmak izini vermesinin ardından gerekli olan bütün işlemlerin tamamlanmasının ardından kalan işlemler için Lüksemburg Konsolosluğunun yapmış olacağı işlemlerin işlenmesi ve bu işlem süreci sonunda vize başvurularının sonuçlanarak vize çıkışının onayının sağlanması için bu işlemlerin tabii olunduğu başvuru süresi bir iş haftası ile üç iş haftası sürmektedir. Bu işlem süreleri işlemlerin türüne göre süreç açısından değişkenlik gösterebilmektedir.

İşlem sürecinin hızlanması için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesine ek olarak alınan randevu tarihinin Lüksemburg Konsolosluğunun çalışma saatleri dışında özel günler, resmi tatil günleri ve bayramlara denk getirilmesi durumunda işlem sürecinde uzamalar gözlenmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması adına yapılması gerekli olan şey işlem sürecinin sağlandığı vize başvuru tarihinin alındığı tarihinin önceden takvimin ayarlanarak uygun tarihe denk getirilmesinin sağlanması işlem sürecinin uzamasında ve sarkmasında önemli rol oynayan bir faktör niteliğindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir