LİTVANYA VİZESİ

Litvanya vizesi almak için yapılması gerekli olan bir takım vize başvuru işlemleri bulunmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli belgelerin hazır bir şekilde 90 günü geçmeyen vize başvuru işlemleri için aracı kurum olan VFS Global’e teslim edilmesi istenilmektedir. İşlemler 90 günü geçen vize başvuru işlemleri ise yapılması gereken işlemler direk olarak Litvanya Konsolosluğundan randevu talebinde bulunarak gerçekleştirilmelidir.

Litvanya vizesi başvurularında her iki kuruma yapılan başvurular için randevu talebinde bulunulması zorunludur. Gerçekleştirilmesi istenilen işlemlerin gerçekleştirilme sürecinin minimum sürede hızlı bir şekilde yapılması açısından işlemler için gerekli belgelerin ve pasaportun eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması için titizlik gösterilmeli ve vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar tarafından işlem sürecini hızlandırmak adına destek alınabilmektedir. Litvanya vizesi almak için gerekli işlemlerin tamamlanmasında dikkat edilmesi ve aracı kuruma verilmesi gereken parmak izi uygulaması bulunmaktadır.

Parmak izi uygulaması VFS Global tarafından alınmaktadır ve işlem süreci açısından büyük önem taşıyan bir işlem türüdür. VFS Global’de gerçekleştirilen işlemlerin tamamlanmasının ardından geriye kalan işlemler buradan Litvanya Konsolosluğuna aracı kurum tarafından aktarılmaktadır. İşlem süreci boyunca herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına bütün işlemler için hazırlanılması gereken evraklar ve işlem süreci boyunca eksiksiz bir şekilde işlemlerin randevu saatinde gerçekleştirilmesi sürecin hızlanmasına ve vize başvurusunun sonuçlanma sürecini hızlandıran önemli bir faktör konumundadır. Bu işlemlerin Litvanya Konsolosluğunda alınarak ilgili bölüm tarafından gerçekleştirilme süresi ortalama olarak bir iş haftası ile üç iş haftası arasında değişkenlik göstermektedir. İşlem sürecinde herhangi bir aksama ve uzama olması durumu işlemlerin Litvanya Konsolosluğunun özel günler, iş günleri ve çalışma saatleri dışında resmi tatil günlerine denk gelmesi ile uzamalara ve işlemlerde sarkmalara neden olabilmektedir.

Bunun önüne geçmek ve işlem sürecinde hızlanma sağlamak adına vize başvurusunda bulunan kişilerin alması gereken bir takım önlemler bulunmaktadır. Bunlar, vize başvuru işlemleri için alınan randevu ve başvuru tarihinin alındığı tarihler arasında Litvanya Konsolosluğunun çalışma gün ve saatlerinde herhangi bir aksamaya resmi tatil günleri sebebi ile işlemlerin gerçekleştirilmesinde uzamaya sebep verecek haftalar ve günlere işlemlerin denk getirilmemesi ve gidilecek olan günün daha önceden takvim üzerinden ayarlanarak işlem sürecine pozitif etki sağlaması adına hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için randevu saatinin doğru tarihe alınarak vize başvuru işlemlerinin hızlandırılması sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir