Lihtenştayn Vizesi

Ülke olarak baz alındığında avrupanın en küçük ülkelerinden birisi konumunda yer alan Lihtenştayn pek çok etnik kökenden insana ev sahipliği yapan bir ülke konumundadır . Denize kıyısı olmayan bu küçük ülke İsviçre ve Avusturya arasında yer alan küçük bir ülke konumundadır.

Lihtenştayn vizesi almak ve Lihtenştayn’a gitmek için gerekli bir takım vize başvuru işlemleri bulunmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir aracı kurum ve kuruluşa ihtiyaç duyulmaz ve işlemler direk olarak Lihtenştayn Konsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Lihtenştayn hakkında vize başvuru işlemlerine dahil olarak bilinmesi gerekli olan bir takım bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin bilinmesi işlemler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bilgilerin başında Lihtenştayn’ın bir Schengen ülkesi olması ve Schengen ülke kuralları doğrultusunda vize başvurusunda bulunarak gerekli evrakların hazır edilerek Lihtenştayn Konsolosluğuna teslim edilmesi istenilmektedir.

Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde herhangi bir eksik belge bulunmaması ve işlemler hakkında genel bilgi alınarak vize başvurusunda bulunulması için gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesinde destek veren ve yardımcı kurum rolü üstlenen vize danışmanlık hizmeti veren kurum aracılığı ile işlemlerin gerçekleştirilmesinde destek sağlanarak işlem süreci hakkında detaylı bilgi ve gerekli hazır edilmesi istenilen evrakların hızlı bir şekilde derlenerek teslime hazır edilmesinde vize danışmanlık hizmeti veren kurum önemli pay sahibi olmaktadır. Burada hazırlanılan gerekli evrakların ve pasaportun Lihtenştayn Konsolosluğuna randevu talebinde bulunularak vize danışmanlık hizmeti veren kurum refakatinde işlemlerin gerçekleştirilmesi için Lihtenştayn Konsolosluğuna aktarılan evrakların hazır bir şekilde teslim edilmesinin ardından gerekli işlemler Konsolosluğun ilgili vize departmanına aktarılarak işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli belgeler alınarak vize başvuru süreci resmi olarak başlatılmaktadır.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin başlamasının ardından Lihtenştayn Konsolosluğu tarafından randevu sırasından talep edilen ve vize başvuru işlemlerinde önemli yer sahibi olan parmak izi uygulamasına tabii tutunularak işlemlerin vize başvurusunda bulunan kişi adına büyük bir kısmı tamamlanmaktadır. Verilmiş olan parmak izi sayesinde 5 yıl süre ile bütün Schengen ülkelerine yapılan ziyaretlerde işlem kolaylığı sağlanmaktadır. Geriye kalan işlemler Lihtenştayn Konsolosluğu tarafından işleme alınarak vize başvuru işlemleri incelemeye alınarak vize teslim tarihi bir iş haftası ile üç iş haftası arasında değişen bir süre ile başvuruda bulunan kişiye teslim edilmektedir. İşlem sürecinde uzamalar olmasının önüne geçmek adına vize randevu tarihlerinde dikkat edilmesi gereken ve önemli bir faktör olan randevu tarihlerinin önemli bir şekilde ayarlanılarak Lihtenştayn Konsolosluğunun çalışma saatleri dahilinde olmayan ve iş günleri dışındaki resmi tatil günleri, bayramlar ve benzeri iş günleri dışındaki hafta ve günlere denk getirilmesi durumunda işlem sürecinde uzamalar görülebilinmektedir. Bu durumun önüne geçmek için Lihtenştayn Vizesi almak isteyen kişilerin işlemlerin randevu tarihini dikkatli bir şekilde takvimin ülke bayramlarını içeren gün ve haftalara denk getirilmeden gerçekleştirilmesine özen göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir