İzlanda Vizesi

Volkanikliği ve  ülkenin fiziki yapısı ile bilinmekte olan İzlanda denizle çevrili bir ülkedir ve ülke okuma yazma oranı oldukça yüksek bir ülkedir. Ülke genelinde okuma yazma bilmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır ve gelişmiş bir ülke konumundadır. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülke pek çok ulusal grubada üyedir. Ülkenin genel olarak uğraşı olarak nitelendirdiği tarımsal faaliyetlerden çok balıkçılıktır ve balıkçılık ülkede oldukça gelişmiş bir sanayi kolu haline gelmektedir. İzlanda Vizesi aynı zamanda Avrupa Birliğine bağlı olduğundan dolayı bir Schengen ülkesidir ve Schengen kuralları dahilinde ülkeye giriş sağlanmaktadır. Bu girişler için vize başvurusunda bulunan kişilerin Schengen ülke kurallarına ve ülke için gerekli bilinmesi gereken bilgilere uyarak daha öncesinden hazır bir şekilde gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Uzun ve kısa süreli olan vize başvurularında yapılması gereken işlemlerin tamamı İzlanda Konsolosluğuna yapılan vize başvurusu ile gerçekleştirilmektedir. Bu gerçekleştirilen başvuru işlemlerinde herhangi bir eksik bilgi, eksik evrak ve pasaport gibi işlem prosedürleri açısından gerekli belgelerin eksik bir şekilde teslim edilmemesi sağlanarak eksiksiz bir biçimde vize başvurusu gerçekleştirilmelidir. Bu vize başvuru işlemlerinde herhangi bir eksik evrak ve benzeri vize başvuru işlemleri boyunca gerekli görülen evrak bulundurulmaması için vize danışmanlık hizmeti vermekte olan kurum ile vize başvurularına hazırlık işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu hazırlık esnasında vize danışmanlık hizmeti veren kurum yurt dışı vize işlemlerinde gerekli bütün bilgi ve eksik belge olmadan sürecin işlemesi için belgelerin düzenlenmesine katkı sağlayarak gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde İzlanda Konsolosluğuna alınan randevu sırasında teslim edilmesi için çalışma yapmaktadır.

Bu işlemlerin hazırlık evresinin tamamlanmasının ardından bütün belgelerin hazır bir şekilde İzlanda Konsolosluğuna randevu alınarak vize başvurusunda bulunulmasına vize danışmanlık hizmeti veren kurumun refakatinde gidilerek işlemlerin bir kısmı tamamlanmaktadır. Geriye kalan süreçte İzlanda Konsolosluğunda randevu sırasında hazır edilmesi gereken evrakların teslim edilmesi ve ardından kalan süreçte işlem görülmesi adına getirilen evraklar Konsolosluğun ilgili vize departmanında incelemeye tabii olmakta ve işlem sürecine girmektedir.

Konsolosluğa randevu sırasında verilmesi gerekli olan bir diğer işlem türü ise Schengen vizesi alımında gerekli olan parmak izi uygulamasıdır. Konsolosluk tarafından alınan bu uygulamanın ardından kalan işlemler için bir bekleme sürecine girilmektedir ve İzlanda Konsolosluğu tarafından bir iş haftası ile üç iş haftasında işlemlerin incelenmesi ve sonucun bildirilmesi için vize danışmanlık hizmeti veren kurum tarafından işlemlerin sonuçlanma süreci hakkında detaylı bilgi edinilebilinmektedir.

İşlemler süresince herhangi bir uzama olmaması için alınan randevu tarihinin İzlanda Konsolosluğunun çalışma saatleri dahilinde gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Bunun sebebi İzlanda Konsolosluğunun resmi tatil, özel günler ve bayramlarda işlem sürecine işlemlerin dahil olmadığı çalışma saatleri dışındaki günlerde işlem görülmemesi sebebiyle işlemlerde herhangi bir aksama olmaması açısından dikkatli bir şekilde randevu tarihinin ayarlanması ve herhangi bir çalışma saatleri dışında olabilecek özel günlere denk getirilmemesi işlem süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Buna ek olarak vize başvuru işlemlerinde verilen parmak izi ile bütün Schengen ülkeleri için yapılan vize başvurularında kolaylık sağlanarak 5 yıla kadar herhangi bir sorun ile karşılaşılmadan kolayca seyahat için vize başvuru işlemlerinde hızlanma olmaktadır.

Vize başvuru işlemlerinde ve İzlanda sınırında dikkat edilen ve önemli olan bir diğer etmen ise pasaportun üzerinde herhangi bir deformasyon, yırtılma ve zedelenme ile karşılaşılmaması, pasaportun geçerliliğinin dönüş tarihinden daha ileriki bir tarihe kadar geçerliliğinin olduğundan emin olunması işlemler açısından büyük önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir