İrlanda Vizesi

Tarihi açıdan bir çok olaya ev sahipliği yapan İrlanda kültürü ile dikkat çeken bir ülke konumundadır. Bu eşi benzeri az rastlanan ülkeye gitmek gerekli bir takım işlemler bulunmaktadır. Yurt dışı vize başvurularında İrlanda vizesi almak ve İrlanda’ya gitme talebinde bulunan kişilerin bir takım vize başvuru işlemlerine tabii olarak yapmaları gerekli olan işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde 90 günü geçmeyen vize başvuru işlemleri için İrlanda Konsolosluğu tarafından yönlendirilen ve işlemlerin büyük bir kısmının gerçekleştirildiği VFS Global hizmet vermektedir. VFS Global, işlemlerin büyük bir kısmını gerekli belgeler ve pasaportun hazır olarak teslim edilmesi ile gerçekleştirmektedir.

Bu evrak ve pasaport işlemleri için herhangi bir eksik olmaması ve işlemlerin uzamaması için işlem kolaylığı sağlanması adına vize başvurusu ve gerekli belgelerin hazırlanmasında destek veren ve vize danışmanlığı yapmakta olan aracı kurum vasıtası ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için vize danışmanlığı hizmeti veren kurumdan randevu alarak gidildiğinde başvuru için randevu talebinde bulunulur ve VFS Global’e teslim edilmesi istenilen evrakların tamamı hazır bir şekilde hazırlanarak randevuya gidilmesi için vize danışmanlığı hizmeti veren kurum refakatinde VFS Global’e gidilmektedir. VFS Global randevusu sırasında işlemler alınarak gerçekleştirilir ve herhangi bir eksik ile karşılaşılmadığı taktirde işlem sürecinde herhangi bir uzama sağlanmadan VFS Global tarafından alınan belgeler İrlanda Konsolosluğuna aktarılması sağlanmaktadır.

İrlanda vizesi için  VFS Global’e verilmesi istenilen bir diğer uygulama ise 25 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve aracı kurum hizmeti veren kurumlara verilmesi gidilecek olan ülkeye göre parmak izi verilmesi zorunlu bir koşul olarak aracı kurum tarafından alınmaktadır. Bu işlemlerinde tamamlanmasının ardından VFS Global tarafından alınan bütün belgeler ve pasaport İrlanda Konsolosluğuna aktarılmaktadır. Aktarılan belgeler İrlanda Konsolosluğunun ilgili departmanında incelemeye tabii tutulur ve vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi ortalama olarak yaklaşık bir iş haftası ile üç iş haftasında bir süreyi kapsamaktadır. İşlem sürecinde herhangi bir uzama olmaması için işlemlerin gerçekleştirildiği tarihlerin ayarlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi İrlanda Konsolosluğunun ülke bayramları, özel günleri ve çalışma saatlerine tabii olmayan günlerde vize işlemlerinin işlenmeye tabii olmamasıdır. Bu işlemlerin tamamlanmasında dikkat edilmesi gerekli olan bilgilere dikkat edilmesi durumunda yurt dışı vize başvuru işlemleri süreci uzama göstermez ve hızlı bir şekilde gerçekleşerek İrlanda vizesi alınmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir