İnternet Dolandırıcılığından Korunma

datarar

Bugünlerde çok fazla olan “Dolandırıcılık” olaylarından bahsetmek istedim… Bu günlerde forum sitelerinde çok fazla karşımıza çıkıyor ”Bu firma beni dolandırdı” “Bu şahıs paramı vermiyor” gibi olaylar..

Öncelikle e-ticaret’in hızlı geliştiği ülkemizde beraberinde dolandırıcılık artmaya başladı… Kredi kartı dolandırıcıları, sahte siteler derken şimdi de normal şahıslar dolandırmada hız tanımıyorlar… Bu konuda bizim ülkemizin insanları söze çabuk güvendikleri için bir çok sorun yaşanıyor…

Öncelikle “Babanıza Güvenmeyin” lafı internette temel kural olarak algılanmalı!

Nasıl Önlemler Alırız?

  • Alışveriş yapıcağınız kişinin adını, soyadını, mail adresini ve diğer bilgilerini google aracılığıyla araştırın ve bilgi sahibi olun… Yaptığı ticari alışverişleri görün.
  • Eğer fazla bilgi yoksa bu kişi hakkında ticaretinizi gittigidiyor tarzı güvenilir siteler üzerinden yapın.
  • Her internet sitesi güvenilir diye bir kural yoktur..O yüzden kredi kartınızla veya paypal’inizle yaptığınız alışverişlerde sitenin güvenilir olup olmadığına dikkat ediniz.
  • Bir ürünü “Ucuzmuş bu hemen alıyım” düşüncesini bırakıp önce bir araştırma yapın site hakkında..Özellikle şirket olmayan ve vergi levhaları olmayan şirketlerin sitelerinden alışveriş yapmayın.
  • İkinci el ürün alımlarında ürünün detaylı fotoğraflarını,bilgilerini ve özelliklerini isteyin.
  • Script,site ve account satışlarında kişinin itrader bilgilerini ve daha önce kimle alışveriş yaptığına mutlaka bakın.Hatta alışveriş yaptığı kişileri bile araştırabilirsiniz.Fiyatı arasında fazla fark yoksa her zaman sıfır account veya script almaya bakın.
  • Her sitede kredi kartınızı ve paypal’inizi kullanmayın..Eğer çok fazla gereksinim duyuyorsanız bağlı olduğunuz bankadan sanal hesap açtırıp az bir limit koyup öyle alışveriş yapın.
  • Yüksek ücretle yapıcağınız alışverişlerde öncelikle kişiyle yüz yüze görüşmeyi deneyin..O da olmazsa tc kimlik numarasını ve diğer önemli bilgileri alın.

Bu önlemleri alarak internet dolandırıcılığından bir nebzede olsa korunmuş olabilirsiniz…

Ayrıca bilgisayarınızda kredi kartı kullanmadan önce mutlaka virüs programınız çalışır halde olsun ve sanal klavye yöntemiyle kredi kartı numaranızı girin.

Güvenilir bir e-ticaret için bu yollara dikkat etmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır… 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir