Harun KÖR olmak istemiyor

Bu, Türkiye’den %90 kör arkadaşımın hikayesi. Şimdi sadece 28 yaşında ve hayat artık onun için adil değil.

Şu anda geceleri tamamen kör olmasına neden olan RETINIT PIGMENTOSA (Halk dili ile Tavuk Karası) (RP) teşhisi kondu. Yardım almadan tek başına dışarı çıkamaz.

Şu anda dünyayı nasıl gördüğünü görmek için kısa filmini izleyin. Bununla ilgili birde şarkı yaptı.

Kendisiyle 2016 yılında ilk tanıştığımda görmede zorluk çekiyordu. Ama en azından o zamanlar okuyabilir, yazabilir ve üniversiteden mezun olabilecek durumdaydı.

Şimdi bunu yapması mümkün değil. Yürürken sık sık etraftaki nesnelere çarpar ve yaralanır.

RP öyle bir hastalıktır ki zamanla yavaş yavaş kör olmanıza neden olur, ve sonunda, tamamen karanlığa girersiniz.

Artık hayatını kazanamayacağı noktadadır. Yıllarca öğretmen olarak çalıştı. Geçen yaz, bir sınıfı görme yeteneğiyle idare edemediği için kovuldu. Bu onu geleceğinden ümitsiz kıldı.

İkimiz de bir tedavi ya da yardımcı olabilecek bir şey arıyorduk. Sonra Berlin’de Fedorov Restore Vision Clinic’i bulduk. RP hastalığı için yardımcı olabilecek elektro-uyarıcı tedavisi yaparlar.

Bu terapi hastalığının kötüleşmesini durdursa bile, bu onun için büyük bir adım olur. Ayrıca, bazı hastalar bu tedaviden sonra görmelerinin çok daha iyi olduğunu bildirdi. Harun bunu duyunca çok heyecanlandı.

Şimdi ona o terapiyi almak için yardımına ihtiyacımız var. Desteğinizle daha iyi bir hayatı olabilir. Her bağış için şimdiden teşekkürler.

https://www.gofundme.com/f/harun-dont-want-be-blind

“Türkiye ‘ den çalışma arkadaşım ve iyi arkadaşım Harun kör olmak üzere. Tedavi sadece Almanya ‘ da mevcut, bu nedenle gelen masrafları kendileri karşılamak zorunda. Biz de Harun ‘ a normal bir yaşam şansı vermek için bağış toplama kampanyası başlattık. Her küçük bağış önemli!
Tüm ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://gofund.me/e5c5f64d Her defasında paylaştığın için sana çok minnettar olurum
Kaynak: https://www.facebook.com/daniel.manocchio/posts/4615026738564557

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir