Gümrüksüz alışveriş limiti düşürülüyor!

2016 yılının son günlerinde yapılan açıklama ile yurtdışından yapılan alışverişler için vergi muafiyeti mevzuatında değişiklik yapıldığı ve 75 Euro olan gümrüksüz alışveriş limitinin 30 Euro olarak değiştirildiği duyurulmuştu.

Maalesef, bu limitin ikinci kez düşürüleceği ortaya çıktı. Zira, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinildiği iddia edilen bilgilere göre, yurt dışından sipariş edilen ürünler için gümrük muafiyeti 22 Euro seviyesine düşürülecek.

Gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro olacak!

Yani, kullanıcılar yurtdışından gelen ve 22 Euro’nun üzerinde olan tüm siparişler için vergi ödemek zorunda kalacak. Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulan kararın kabul edilmesi beklenirken bu karar şimdiden büyük tepki görmeye başladı.

Zira, Amazon gibi platformlar ülkemizde bulunmayan ürünleri satın almak veya daha uygun fiyata sahip olmak için büyük fırsatlar sunuyordu. Ancak, ek vergiler ve gümrük limitinin düşürülmesi bu imkanı kullanıcıların elinden alıyor.

Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gönderilen bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için gümrük muafiyet limiti 150 Euro seviyesine çıkarılacak. Ülkemizde temin edilemeyen kitapları kapsayan bu değişiklikte KDV oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir