Google’in Değişik Özellikleri

datarar

Google bilindiği gibi bir arama motoru ama kendisine göre bir mizah anlayışı yüklenmiş ve bazı değişik özelliklere sahip belkide aşağıda yazan dışında binlercesi 🙂


– Google’a “zerg rush” yazdığınızda Blizzard’ın ünlü strateji oyunu Starcraft’ta yer alan böceğimsi bir ırk olan Zerg’den adını alan “o” harfleri sayfanızı yemeye başlayacaktır. Daha sonra gelen “o” harfinden oluşan böcekleri farenizi kullanarak vurmalı ve ekrandaki arama sonuçlarını yemelerinin önüne geçmelisiniz.

– Google’a “do a barrel roll” yazdığınızda arama sayfasının bir savaş uçağında gibi döndüğünü göreceksiniz.

– Google’a zor sorular sormaktan çekinmeyin. Mesela “What is the loneliest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google’ın hesap makinesi, size “1” cevabını verecek.

– Google’a “Askew” yada “tilt” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanın biraz yana yattığını fark edeceksiniz.

– Google’a “Google gravity” yazın ve “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesine basın. Sayfadaki tüm öğelerin yer çekimine kapılıp düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz fareniz yoluyla bu yığınla oynayabilirsiniz.

– Google’a Chuck Norris’in nerede olduğunu ingilizce sorduğunuzda (Where is Chuck Norris?) karşınıza çıkan ilk site sizi “Google Chuck Norris’i aramayacak, çünkü siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur.” mesajıyla karşılayacaktır.

– Google’in servislerinden birisi olan Youtube‘de video yüklenirken ileri, geri, üst, alt tuşlarına basar iseniz yılan oyunu başlayacaktır video yüklendiğinde siz oyun oynarken video arkada devam edecektir…

– Google’a “let it snow” yazdığınızda arama sayfasının kar yağdırma efektine sahip olduğunu ve sayfanın yavaş yavaş donduğunu göreceksiniz. (Google’ın yılbaşı için yaptığı bu uygulama yılbaşından yılbaşına aktif olmaktadır…)

– Google’a “gay” yazdığınızda arama sayfasında arama kısmının renklendiğini göreceksiniz.

Akın Ayturan

Bilginin sorgulandıkça gerçeğe ulaşacağına ve paylaştıkça çoğalacağına inanan, ürettiklerini elinden geldiğince dağıtmayı, genelde konuşmaktan çok dinlemeyi seven, nadiren de olsa sessiz bir mekanda sadece 3 – 5 saat dinlenmekten haz alan, karşılıklı fikir alış verişi yapmaktan, insanların ürettikleri çalışmaların yorumlamalarını kendince yapmaktan ve hakkettikleri değeri vermeyi isteyen biriyim…

You may also like...

10 Responses

 1. tahiryuksel dedi ki:

  Gerçekten ilginçmiş :))

 2. murat dedi ki:

  Şaşırdım doğrusu 🙂

 3. kayam dedi ki:

  Gerçekten süpermiş hele de o en yalnız sayı olayı teşekkürler sık kullanınlanlara ekledim sitenizi.

 4. Anonim dedi ki:

  Kar yağdırma işlemini duymuştum ama diğer uygulamalardan haberim yoktu. Teşekkürler 🙂

 5. ekol hoca dedi ki:

  Kendimi şanslı hissediyorum özelliği geçekten çok güzel bir şey.

 6. Levent Gelegen dedi ki:

  Güzel oyuncaklar 🙂 Acaba bilmediğimiz başka eğlencelerde var mı ?

  • Bizimakin dedi ki:

   Yazımız devamlı güncellenmektedir Google yeni özellikler çıkarmaktadır her geçen gün. Mutlaka bilmediğimiz bir sürü özellik bulunmaktadır 🙂

 7. Büşra dedi ki:

  Çok güzel şeyler var ama “let it snow” da bir şey unutmuşsunuz. Google’a yazdığınızda çıkan ekranda ki yazıyı mousetan sağ klike basılı tutarak pencereyi temizleyebiliyorsunuz.

 8. ekol hoca dedi ki:

  çok güzel konulara değinmişsiniz siteniz çok başarılı sık kulanılanlara ekledim..

 9. osymli dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir