Site Simgesi (Favicon) Oluşturma

Site Simgesi (Favicon) Oluşturma

favicon-olusturmaBazı web sayfalarının adreslerinin hemen başında özel simgelerin (Favicon) bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Siz de siteniz için hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Hatta işin yaratıcılık kısmı ile ilgilenmiyorsanız web üzerinde hazır bir çok simgeye ulaşabilir ve onlardan beğendiklerinizi de kullanabilirsiniz.

Site simgesi (favicon) 16×16 px büyüklüğünde olmalıdır 🙂

Kendi iconunuzu yapmak için //favicon.cc sitesini önerebilirim 🙂

– Elimde bir resimi, logosu olanlar veya resim buldum ama büyük diyenler içinse aşağıdaki siteleri önerebilirim;

Simgenin yerleştirilmesi

Oluşturduğunuz (veya internetten bulduğunuz) site simgesini sunucunuzun kök dizinine gönderin. Eğer kendi sunucunuz yoksa, diğer bir ifade ile blog’unuz ücretsiz bir sunucu üzerinde ise, yine ücretsiz olan grafik sunucularından faydalanabilirsiniz (örneğin; imageshack.us). Ama bu durumda site simgesini .png veya .gif olarak kaydetmeniz gerekecektir, çünkü ücretsiz resim sunucularının çoğu .ico desteği vermiyor.

-eklemeniz gereken kod şu şekilde olmalıdır;

-veya site simgenizi suncuya göderdiyseniz kök dizinde şu şekilde olacaktır;

-veya wordpress kullananlar için site simgenizi temanın içine attıysanız aşağıdaki gibi olacaktır;

-Son işlem olarak oluşturduğunuz bu kodu kopyalayın ve tasarım şablonunuzun HTML kodu içerisinde <head> etiketinin altına yapıştırın ve kaydedin. Şablonunuzu güncelledikten sonra site simgesi adresinizle birlikte görünmeye başlayacaktır.

Kolay gelsin.

Akın Ayturan

Bilginin sorgulandıkça gerçeğe ulaşacağına ve paylaştıkça çoğalacağına inanan, ürettiklerini elinden geldiğince dağıtmayı, genelde konuşmaktan çok dinlemeyi seven, nadiren de olsa sessiz bir mekanda sadece 3 – 5 saat dinlenmekten haz alan, karşılıklı fikir alış verişi yapmaktan, insanların ürettikleri çalışmaların yorumlamalarını kendince yapmaktan ve hakkettikleri değeri vermeyi isteyen biriyim…

You may also like...

2 Responses

  1. Çelik Kapı dedi ki:

    teşekkürler çok işime yaradı başarılarınızın devamını diliyorm

  2. Bucaspor dedi ki:

    düşün düşün nasıl yapıcam sayenizde hiç zorlanmadan hallettım teşekkurler dostum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir