Çinli Yapay Zeka, Haber Sunuculuğu Yapıyor

Çin’deki bir haber ajansı, haberleri ekranda sunacak bir yapay zeka geliştirdi.
Yapay zekanın ve robotların bazı meslekleri işlevsiz hale getireceğini hepimiz tahmin ediyorduk. Fakat henüz emekleme sürecindeyken, en göz önünde bulunulan bir mesleği başarabileceğini düşünmüyorduk.

Haber sunuculuğu ilginç bir meslek. Kimi haber sunucuları prompterda akan yazıları basit bir şekilde okuyup geçiyor. Daha çok ana haber bültenlerinde izlediğimiz sunucular ise habere duygu yükleyip anlam kazandırabiliyor.

Çin’deki bir haber ajansı ise yalnızca haberi okuyacak bir sunucu geliştirdi. Yapay zeka teknolojileriyle geliştirilen haber sunucusunu ilk bakışta gerçek insandan ayırmak zor.

Yapay zekanın oluşturduğu insan görüntüsünde, ağız kısmında bazı ufak problemlerin olduğu görülüyor. Ayrıca hiç nefes almadan konuşmaya devam etmesi, gerçekliğini biraz bozuyor. Fakat ses tonu ve vurgular konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Ağız hareketlerinin de biraz daha geliştirilmesiyle ve nefes alma efektlerini eklenmesiyle haber sunuculuğu görevini layığıyla yerine getirebileceğine şüphe yok. Bu iş için yapay zeka kullanılması, 24 saat haber yayını yapan sosyal medya ve TV kanallarının maliyetlerini düşürecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir