Chrome Geride Kalan Sekme Yenilemesini Kapatma

Chrome da, son güncellemelerde görünen bir özellik benim için çok sıkıntı yarattı, bu sıkıntı açılan bir sekme eğer bir süre kullanılmıyor ise sayfayı arka planda kapatıyor fakat sadece orada bir bağlantı gibi bekletiliyor. Artı yönleri var bilgisayarı zorlamıyor ve ram yememesini sağlıyor, fakat bazen kapanmasını istemediğim sayfalarıda yenilediği için bunu kapatmak için bir yöntem aradım ve bunu kapatabildiğimizi öğrendim.

İnternette bu sorunun çözümü için genelde eklentiler verilmiş fakat eklentiler yerine ben kendi özelliklerinnden yararlanmayı tercih ederim çünkü eklentiler çeşitli izinler isteyerek sizin güvenliğinizi riske atabilir diye düşünmekteyim.

Yapılması gereken Chrome tarayıcınızın adres bölümüne aşağıdaki koyu alanı kopyalayıp link alanına yapıştırmak ve Enter’a basmak;
chrome://flags/#automatic-tab-discarding

sonrasında aşağıdaki resimdeki gibi bir alan gelecektir.

Otomatik Sekme Yenilemeyi kapatmak için karşınıza çıkan “Otomatik sekme silme Mac, Windows” yazılı bölümün altındaki “Varsayılan” seçeneğini “Devre Dışı” olarak seçtiğinizde Chrome tarayıcınız kapanıp tekrar açılacaktır. Bundan sonra artık eskisi gibi yenileme olmadan devam edebilirsiniz. Eski haline getirmek ister iseniz tekrar “Varsayılan” seçeneğini seçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir