Çevreci Yazı Karakteri : EcoFont

datarar

Daha az mürekkep harcamanın sırrı harflerin içindeki görünmez deliklerde…

2010 yılında European Environmental Design Award’ı da kazanan Ecofont, mürekkep tüketimini en aza indirmek için basit ama çok etkili bir çözüm getirdi. Yazı tipinde, karakterlerin içinde, okumayı etkilemeyecek küçük boşluklar bulunuyor. Basılı dokümanda bu boşlukların içini doldurmak için gereken mürekkepten tasarruf ediliyor.

Ecofont, okumayı etkilemeyecek kadar küçük delikler aracılığıyla, hem çevreci olan hem de tasarruf sağlayan bir tür yazım uygulaması sağladı. Ecofont’ta Calibri, Arial ve Times News Roman yazı karakterlerinde çıktı alabilmek mümkün. Bu teknolojiyi kullanacak ilk telekominikasyon şirketi olacak Türk Telekom, ülke çapında tüm çalışanları tarafından kullanılacak olan Ecofont sayesinde %25 mürekkep tasarrufu sağlayacak.

Yazınn nasıl göründüğüne gelince örnek pdf dosyasını buradan görebilirsiniz 🙂 ve indirmek ister iseniz buradan indirebilirsiniz…

Şirketlerin çevre konusunda geç de olsa bu şekilde uygulamalar yapmaları gerçekten çok güzel. Tabi bunda çevreci teknolojilerin yeni ticaret alanları oluşturduğunun farkında olunması, malesef ki çevre bilincinden halen daha önce geliyor. Ne denilir bilmiyorum; fakat öyle ya da böyle çevreyi koruyan her teknolojiye sonuna akdar destek vermekteyiz.

Neyse sizi videoya alalım 🙂 Aşağıda bulunan video konuyu özetlemek için yayınladıkları bir videodur ingilizce ama anlaşılabilir umuyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir