BELARUS VİZESİ

Belarus, Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan bir şehir olup, özellikle, büyüleyici doğası ve temiz havası ile dikkat çekmektedir. Tarihi ve kültürel yapısını korumayı başarmış bu ülkenin, kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biri olan, başkent Minsk, insan elinin bozamadığı doğal güzellikleriyle öne çıkan bir şehir.

Göl ve nehirleri, nadir bulunan bitkileri, orman ve doğal parklarıyla, ziyaretçilerini cezbeden bir yer olan Belarus, ırmakları ve çam ormanları ile huzurun simgesi yerlerden biri olarak anılmaktadır. İnsan eli değmemiş alanlarının varlığı ile dünyanın birçok ülkesinde, nesli tükenmek üzere olan hayvan çeşitlerini, burada görmek mümkün olmaktadır. Ülkenin en ilgi çeken yerleri arasında, Noel Baba’nın Belovejskiy Milli Parkı, ülkenin en eski şehri olan Polotsk ve dünyanın en ilginç 50 binasından biri olan, Belarus Milli Kütüphanesi yer almaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’ne giriş için, 3 farklı vize seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, transit vize, 90 güne kadar olan, kısa süreli vize ve 1 yıl geçerli olup, 90 gün kalmalı, uzun vadeli vizedir. Bu vizeler, ülkeye giriş amacına göre talep edilmektedir. Konularına göre vizeler, turistik, ticari, eğitim ve misafir vizesi olarak kategorilendirilmektedir. Belarus vizesi başvurusu için, konsolosluklara ya da yetkilendirilmiş vize merkezlerine, gerekli evraklarla birlikte başvuru yapılmakta olup, vize başvurularının değerlendirilme süresi, ekspres vize talepleri için 2 gün, normal vize talepleri için 5 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Vize taleplerinin ret edilmesi halinde, vize harcının iadesi söz konusu olmadığı gibi, başvurunun neden reddedildiğine dair bir açıklamanın yapılması da, zorunlu değildir. Vize tarihlerini uzatmak mümkün olmamakta, böle bir talep halinde, yeniden evrak hazırlanarak, başvuru yapılması gerekmektedir. Belarus vizesi almak için, öncelikli olarak, en az 6 ay süreli, geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, 1 adet, beyaz fon üzerine tam yüz görünecek şekilde çekilmiş vesikalık fotoğraf, başvuran kişi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, vize harcının yatırıldığına dair dekont, Belarus Sağlık sigortası formu, maddi durum ve sigortayı gösterir belgeler, Türk vatandaşlar için İkamet tezkeresi ve mal varlığına ilişkin belgeler de, Belarus vize başvurusu sırasında talep edilen diğer belgelerdir.

Bu belgeler, standart belgeler olup, vizenin turistik, ticari ya da eğitim benzeri hangi amaçla talep edildiğine göre, ilgili durum belgelerinin de vize birimlerine sunulması gerekmektedir. Örneğin, bir işyeri sahibi için, vergi levhası ve imza sirküleri bu belgeler arasındadır. Ya da eğitim vizesi almak isteyenler için, orijinal öğrenci belgesi talep edilmektedir. Belarus vizesi alırken izlenecek ilk basamakta, istenen evraklar tam olarak hazırlanmalıdır. Belarus konsolosluğu tarafından belirlenen saatler dâhilinde hazırlanan evraklar, konsolosluğa iletilerek başvuru süreci başlatılır. Başvuru evrakları, konsolosluk görevlisi tarafından incelenir ve eksik evrak varsa, başvuru yapan kişinin bu evrakları tamamlaması talep edilir.

Evrakların tam olması halinde, görevli gerekli görürse, başvuruyu yapan kişiyi görüşmeye çağırır. Bu görüşme sürecinde, vizenin talep edilme nedeni ve kişi hakkındaki bilgiler detaylandırılmakta olup, bu görüşme ile vizenin verilip verilmeyeceğine dair, konsolosluk görevlisi net bir karar verecektir. Görüşmenin ardından, konsolosluğun yoğunluğuna göre, vize talebi, ortalama 5 gün içerisinde sonuçlandırılır. Özel ve resmi tatil ve bayramların araya girmesi, bu süreyi uzatabilir. Vize başvurusu sonucu, konsolosluk görevlisi tarafından, başvuran kişiye verilir.

Bu noktada, konsolosluk görevlisi, talep edilen vizenin süresini kısaltma veya vize başvurusu değerlendirme sürecini uzatma konusunda, inisiyatif kullanma hakkına sahiptir. Başvuru sonucunda onaylanan vize tarihleri, kesin nitelik taşımaktadır. Onaylanan vizenin hatalı olması durumunda, en kısa sürede konsolosluğa başvurulmalıdır. Vizede yapılan hatalardan, konsolosluk sorumlu değildir.